BE 'goditje' Osmanit për shkarkimin e Dakës

BE 'goditje' Osmanit për shkarkimin e Dakës

15:10, 19/10/2021

Raporti preliminar i vëzhguesve të Bashkimit Evropian për zgjedhjet e 17 tetorit ndër të tjera flet edhe për shkarkimin e ish kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Valdete Daka nga ana e presidentes së Kosovës Vjosa Osmani.

” Vendimi i Presidentes së Kosovës për të shkarkuar ish kryesueses e KQZ-së së Valdete Daka me 14 qershor katër vjete para skadimit të mandatit të saj të dytë dhe vetëm një ditë apra shpalljes së zgjehdjeve lokale. nuk mudn të mbështeteej në mënyrë adekuate as me arsyetimin e vendimit as nga bazat e shënaura të Ligjit për Zgjehdje te Përgjithshme. “, thuhet ndër të tjera në raporton e vëzhguesve të BE.

Tutje thuhet se ky vendim nga shoqëria civile dhe partitë opozitare është parë kryekëput si vendim i motivuar politikisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco