Blejini sa keni mundësi, këto produkte do të shtrenjohen së shpejti për shkak të pandemisë

Blejini sa keni mundësi, këto produkte do të shtrenjohen së shpejti për shkak të pandemisë

12:49, 13/04/2021

Rezervat e pakëta, kapacitetet e ulëta të prodhimit dhe kërkesa e rritur pritet të ngrenë çmimet e shumë produkteve. Arsyeja kryesore për shumicën e këtyre mungesave është pandemia.

Bëhet fjalë për gomat e automjeteve, produktet e ndryshme plastike, çelikun, aluminin: shumë produkte si këto aktualisht janë në mungesë dhe disa prej tyre po shtrenjtohen, transmeton albinfo.ch.

Në shumicën e rasteve, shkaktare janë pengesat e furnizimit dhe prodhimit të shkaktuara nga pandemia. Aktualisht ka mungesë të çipave kompjuterikë, plastikës, kauçukut natyror, çelikut dhe aluminit në të gjithë botën, shkruan gazeta “SonntagsZeitung”.

Gomat e automjeteve

Prodhimi i kauçukut natyrore dhe gomave të automjeteve në Azinë Juglindore është zvogëluar gjatë pandemisë. Prodhuesi i njohur “Michelin” po shqyrton rritjen e çmimeve, sipas raporteve.

Çeliku dhe alumini

Po ashtu edhe prodhimi i çelikut dhe aluminit po shënon ngecje. Tregtarët individualë nuk do të furnizohen më me fletë alumini këtë vit. Pjesët prej çeliku janë tani gjithashtu më të shtrenjta, përcjell albinfo.ch. Kjo është arsyeja pse radiatorët, për shembull, kushtojnë më shumë.

Produktet e plastikës për kuzhinë

Kompanitë aktualisht po luftojnë për grimcat plastike (granulat) që përdoren për prodhimin e plastikës. Prandaj, mund të pritet rritja e çmimeve për produktet plastike që përdoren, veç tjerash, për paketimin e ushqimit.

Prezervativët

Ashtu sikur gomat e makinës, edhe prezervativët prodhohen nga kauçuku natyral. Ky produkt është i pakët dhe kërkesa për kontraceptivë është rritur gjatë pandemisë. Megjithatë, prodhuesit nuk parashikojnë ende një pengesë në këtë drejtim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco