Nga cili vend i importoi Shqipëria vaksinat që do t’i sjellë edhe në Kosovë

Nga cili vend i importoi Shqipëria vaksinat që do t’i sjellë edhe në Kosovë

13:31, 12/01/2021

Vendi mik që ia ka dhuruar Shqipërisë është Gjermania.

Euronews Albania disponon deklaratën doganore që tregon kalimin e vaksinës në doganë, si dhe dokumentin e Ministrisë shqiptare të Shëndetësisë që autorizon importimin e vaksinës së Pfizer/BioNTech.

Por ndryshe nga sa ishte thënë më herët se vaksina kishte qëndruar disa ditë në doganë dhe ishte magazinuar në një vend të posaçëm në Institutin e Shëndetit Publik, ajo ka mbërritur në Rinas vetëm dje në mesditë dhe është transportuar direkt në stadiumin Air Albania.

Trasportimi i vaksinës është marrë përsipër nga agjencia Ben impex & Co, e profilizuar në procesin e zhdoganimit dhe transportit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco