Babai me sindromën Down rrit një mjek dhe dëshmon se dashuria bën gjithçka të mundshme

Babai me sindromën Down rrit një mjek dhe dëshmon se dashuria bën gjithçka të mundshme

17:05, 07/12/2022

Një keqkuptim i zakonshëm për njerëzit me sindromën Down, është se ata nuk mund të kenë fëmijë. Gratë me Down mund të lindin fëmijë mjaft mirë dhe në raste jashtëzakonisht të rralla , edhe burrat mund të bëhen baballarë. Jad Issa, një burrë me sindromën Down, jo vetëm që mirëpriti një fëmijë me gruan e tij, por edhe e rriti atë të bëhej mjek.

Bright Side dëshiron të ndajë me lexuesit historinë e bukur të kësaj familjeje nga Siria, e cila dëshmon se nuk ka asgjë më të fuqishme se fuqia e dashurisë vetëmohuese.

Një baba që lau fëmijën e tij me gjithë dashurinë e botës

Kur lindi djali i Jadit, Sader, ai u mirëprit në familje dhe u përkëdhel, ashtu si çdo fëmijë tjetër që do të ishte normalisht në një shtëpi. Sader na tregon se ai kujton se ishte ndjerë shumë i dashur si fëmijë dhe babai i tij kalonte kohë me të duke duke luajtur lojëra të ndryshme. Edhe komuniteti lokal e mbështeti familjen dhe i pranoi ashtu siç janë, transmeton Syri Kosova.

Ai punoi shumë që djali i tij të arrinte ëndrrat e tij

Duke pasur ëndrra të mëdha për djalin e tij, Jad, i cili dikur punonte në një mulli gruri, filloi të kursente para për shkollimin e kolegjit. Ai bëri gjithçka në fuqinë e tij për të mbështetur familjen e tij dhe, sipas Sader, puna e palodhur dhe angazhimi i babait të tij për t'i dhënë atij të ardhmen më të mirë të mundshme, e frymëzoi atë të studionte me vështirësi dhe të bëhej mjek. “Mendoj se do të kisha qenë shumë më pak i emocionuar për jetën dhe shumë më pak i apasionuar pas asaj që bëj nëse nuk do të kisha babanë tim të veçantë”,  shkroi ai në mbishkrimin e një fotoje me babain e tij.

Ai është jashtëzakonisht krenar për djalin e tij doktor

Sader është tani një dentist, e cila është një nga karrierat më të mira dhe të paguara në  Siri dhe lumturia e Jad nuk ka kufi. Kur djali i tij ishte ende duke studiuar, Jad iu prezantohej njerëzve të rinj, duke  u thënë atyre "djali im është mjek" .

Familja është prova e gjallë se stereotipet janë menduar të thyhen

Duke folur për marrëdhënien që ndajnë prindërit e tij, Sader na tha se pavarësisht se janë bashkë për dekada, dashuria mes mamasë dhe babit është ende sikur të ishin martuar dje . Ata i kuptojnë në mënyrë të përsosur nevojat e njëri-tjetrit. Ata pëlqejnë të bëjnë shëtitje së bashku dhe ndonjëherë ata thjesht ulen dhe bisedojnë për orë të tëra.

Sader ia jep meritën pas suksesit të tij babait të tij dhe pranon se është po aq krenar për babin e tij sa edhe babai i tij për të. Dyshja frymëzuese pëlqen të shikojë filma së bashku në kohën e tyre të lirë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco