Akuzohet për kontrabandë pitonësh, i futi me pantallona në kufirin me SHBA-të

Akuzohet për kontrabandë pitonësh, i futi me pantallona në kufirin me SHBA-të

16:11, 07/10/2022

Një burrë nga Nju Jorku është akuzuar për kontrabandimin e tre pitonëve burmezë në pantallonat e tij në një vendkalim kufitar SHBA-Kanada.

Calvin Bautista, 36 vjeç, akuzohet se i solli gjarpërinjtë e fshehur në një autobus që kaloi në veri të Nju Jorkut më 15 korrik 2018. Importimi i pitonëve burmezë rregullohet nga një traktat ndërkombëtar dhe nga rregulloret federale që i rendit ata si “të dëmshëm për qeniet njerëzore”.

Bautista, nga Queens, u gjykua të martën në Albany për akuzën federale të kontrabandës dhe u lirua në pritje të gjyqit, sipas një njoftimi për shtyp nga zyra e Prokurorit të SHBA-së, Carla B. Freedman.

Akuza mbart potencialin për një dënim maksimal prej 20 vjet burg dhe një gjobë deri në 250 mijë dollarë, sipas prokurorëve federalë.

Pitoni birman, një nga gjarpërinjtë më të mëdhenj në botë, konsiderohet një specie e pambrojtur në Azinë e tij vendase dhe është pushtues në Florida, ku kërcënon kafshët vendase.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco