9-vjeçari bëhet më i riu që e ka hequr dhëmbin e mençurisë

9-vjeçari bëhet më i riu që e ka hequr dhëmbin e mençurisë

15:08, 06/10/2022

Një djalë 9-vjeçar nga Virxhinia fitoi rekordin botëror të pazakontë Guinness kur u bë personi më i ri që i është nxjerrë dhëmbi i mençurisë.

Guinness World Records tha se ortodonti i Ryan Scarpelli, Dr. Kelly Morgan nga Morgan Orthodontics, vuri re në prill të vitit 2021 se djali kishte një dhëmb mençurie dhe një molar që rriteshin mbi njëri-tjetrin në pjesën e sipërme të majtë të gojës.

“Ortodonti im tha se duhej hequr në mënyrë që dhëmballa të mund të bjerë siç duhet”, tha Scarpelli për Guinness World Records.

Scarpellit iu hoq dhëmbi kur ai ishte 9 vjeç e 327 ditë, duke e bërë atë njeriun më të ri që i është nxjerrë dhëmbi i mençurisë. Mbajtësi i mëparshëm i rekordeve, Matthew Adams, ishte vetëm disa ditë më i vjetër kur dhëmbi i tij u nxor në moshën 9 vjeç e 339 ditë në 2002.

Dhëmbët e mençurisë, dhëmbët e fundit të përhershëm që dalin, zakonisht shfaqen – dhe shpesh hiqen – në fund të adoleshencës ose në fillim të të 20-tave të një personi.

“Ishte e frikshme, por në të vërtetë nuk ishte aq e keqe. Dhe para se ta kuptoja, goja ime ishte kthyer në normalitet”, tha Scarpelli.

Nëna e tij, Shelly Scarpelli, deklaroi se bëri disa kërkime pas operacionit dhe konfirmoi dyshimin e saj se djali i saj ishte një mbajtës i ri i rekordit botëror.

“E dija që 9 vjeç ishte shumë i ri që të hiqej një dhëmb i mençurisë, kështu që bëra disa kërkime dhe mësova se personi më i ri i regjistruar ishte 9 vjeç e 339 ditë”, tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco