Nga çaji tek jastëku, këshilla për luftimin e akneve nga Kourtney Kardashian

Nga çaji tek jastëku, këshilla për luftimin e akneve nga Kourtney Kardashian

15:58, 04/10/2022
Dy persona, këshillat e të cilëve për kujdesin e lëkurës do t’i ndjekim gjithmonë: Kourtney Kardashian dhe dermatologia e famshme (dhe mikesha e Poosh!) Sharlena Hassani. Kourt ka marrë trajtime të fytyrës nga Shar për dy muajt e fundit. Gjatë takimeve të fundit të Kourt, ato filluan të shkëmbenin këshilla për luftimin e akneve – dhe më poshtë, i keni të gjitha informacionet kundër akneve nga Kourt dhe Shar. 

Një alternativë antibiotike

“Merrni një kapsulë vaj rigon çdo ditë, por kur keni akne aktive, merrni dy dhe sigurohuni që ta ndiqni me një probiotik. Ai vepron si një antibiotik natyral, me përbërës aktivë të dëshmuar se vrasin disa viruse, baktere dhe kërpudha”, tha Kourt. (Vetëm kini parasysh se ndërsa është një opsion i mirë natyral për antibiotikët e përshkruar nga derma për aknet, ai mund të ketë ende një efekt në bakteret e zorrëve.)

Pini pak çaj menteje 

Kourt tha gjithashtu se ajo pi çaj mente kur shpërthen. “Studimet kanë treguar tani se çaji i mentes vret majat dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje të lëkurës. Dhe është anti-inflamantor!” thotë Shar. Ajo tregon për një studim të vitit 2015 nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë që krahasoi 100 miligramë medikamente për aknet orale me recetë, minociklinë, me dy filxhanë çaji organik mente të gëlltitur çdo ditë. Ai zbuloi se minociklina reduktoi aknet me rreth 52% pas tre muajsh, por shkaktoi efekte anësore në rreth 20% të pacientëve. Çaji reduktoi aknet me 25% pas një muaji dhe 51% pas tre muajsh – pa efekte anësore.
Çaji i mentes është gjithashtu i shkëlqyeshëm për shpërthimet hormonale sepse ndihmon në reduktimin e testosteronit që shkakton aknet në gjak, thotë Shar.

Ndërroni anën e jastëkut tuaj

“Ne rekomandojmë që të mos flini kurrë në të njëjtën anë të jastëkut,” thotë Shar”. Kourtney rekomandon gjithashtu ndërrimin e këllëfeve të jastëkëve sa më shpesh çdo ditë, ose çdo disa ditë, nëse keni disa, mund t’i ndërroni mes tyre.” 

Mos harroni të hidratoni

Edhe pse mund të duket e qartë, nuk do të kishim parasysh që të mos përfshinim se “hidratimi i duhur dhe një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme është thelbësore për lëkurë të pastër dhe të shëndetshme,” thotë Shar. Ajo gjithashtu rekomandon që të qëndroni larg qumështit, sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara sa më shumë që të jetë e mundur nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve, pasi ato mund të kontribuojnë kryesisht në shpërthimet e akneve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco