Ja në sa shtete shtrihet shkretëtira e saharasë

Ja në sa shtete shtrihet shkretëtira e saharasë

10:07, 04/10/2022

Sahara është shkretëtira më e madhe e nxehtë në botë.

Ajo llogaritet të jetë 9 milionë e 200 mijë kilometra katrorë, që nënkupton përafërsisht sa sipërfaqja e Kinës.

Shtrihet në dhjetë shtete Algjeria, Çadi, Egjipti, Libia, Mali, Mauritania, Maroku, Nigeri, Sudani dhe Tunizia.

Studimet thonë se është e vjetër mbi 4 milionë e 600 mijë vjet.

Kjo shkretëtirë ka reshje të papërfillshme shiu për shkak të klimës së saj të nxehtë.

Temperaturat shkojnë mbi 55 c, madje në raste edhe më shumë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco