10 fakte zbavitëse për foshnjat e lindura në tetor

10 fakte zbavitëse për foshnjat e lindura në tetor

13:30, 02/10/2022

Ahh, tetor muaji i Halloween-it, futbollit, kungujve dhe gjërave të këndshme. A dëshironi të dini se cili është guri i lindjes, lulja e lindjes ose tiparet e personalitetit dhe veçorit argëtuese për vogëlushen e lindur në tetor? Cilado qoftë arsyeja, këtu janë dhjetë fakte interesante që duhet të dini për foshnjat e tetorit.

Kanë më shumë gjasa të jenë atletikë

Hulumtimet sugjerojnë se foshnjat e tetorit janë më të aftë fizikisht dhe më atletikë se ato të lindura në muajt e tjerë. Një studim i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Mjekësisë Sportive testoi forcën, qëndrueshmërinë dhe aftësinë kardiovaskulare të 9,000 fëmijëve midis 10 dhe 16 vjeç dhe zbuloi se ata të lindur në tetor dhe nëntor performuan dukshëm më mirë se bashkëmoshatarët e tyre.

Ata ndoshta nuk kanë lindur në Halloween

Studiuesit në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit Yale, thonë se më pak gra lindin gjatë ditës së Halloween sesa ditët e tjera të muajit. Shkencëtarët supozuan se arsyeja ishte se drithërimat e ditës në mënyrë të pandërgjegjshme i shtynin gratë të lindnin krahasuar me ditën e Shën Valentinit.

Opali dhe turmalinë, janë gurët e çmuar

Photographed from the GIA Collection for the CIBJO project. Australian white opal cabochon, GIA Collection# 5578, 117.85 ct.

Dhe të dyja janë magjike. Por nëse opali nuk është guri juaj i lindjes, atëherë mund të dëshironi të qëndroni larg, thuhet se ato janë fat i keq nëse vishen nga ata që nuk kanë lindur në tetor.

Lulja e tyre e lindjes është Kozmosi

Kur bëhet fjalë për lulen e lindjes së foshnjës suaj, ajo është Kozmosi, një lule e bukur me ngjyrë xhevahiri simbolizon paqen dhe qetësinë.

Ata janë Peshore ose Akrep

Peshoret (të lindura mes 23 shtatorit dhe 22 tetorit) thuhet se janë të sinqertë, të sjellshëm dhe dashamirës të harmonisë dhe paqes. Akrepat (të lindur mes 23 tetorit dhe 22 nëntorit) njihen si besnikë, me vullnet të fortë dhe misteriozë.

Më shumë presidentë kanë lindur në tetor se çdo muaj tjetër

Dëshironi që foshnja juaj e tetorit të jetë komandant i përgjithshëm? Më shumë presidentë amerikanë kanë festuar ditëlindjen e tyre në muajin tetor se çdo muaj tjetër. Kjo përfshin Adams, Roosevelt, Eisenhower, Hayes dhe Carter.

Ata janë miq të mirë

Ka disa aktorë mjaft të lezetshëm të lindur në tetor, duke përfshirë Julia Roberts (28 tetor), Matt Damon (8 tetor), Kate Winslet (5 tetor) dhe Bruno Mars (8 tetor).

Ata janë më të gjatë

Një studim nga Bristol në Britaninë e Madhe zbuloi se foshnjat e mëvonshme të verës dhe në fillim të vjeshtës janë mesatarisht pak më të gjata (me 5 milimetra) sesa fëmijët e lindur në dimër dhe pranverë. Arsyeja, pse mendohet të jetë është se këto foshnja shijojnë periudhën e fundit të shtatzënisë gjatë verës, kur nëna ekspozohet më shumë në diell. Kjo nga ana tjetër ndihmon trupin e saj të prodhojë nivele më të larta të vitaminës D, e cila ndihmon në rritjen e skeletit të fetusit.

Kanë më pak gjasa të kenë sëmundje kardiovaskulare

Sipas një studimi nga Qendra Mjekësore e Universitetit Columbia, njerëzit e lindur në shtator, tetor dhe nëntor kanë më pak gjasa të përjetojnë sëmundje kardiovaskulare.

Kanë më shumë gjasa të jetojnë deri në 100 vjeç

Hulumtimet nga Universiteti i Çikagos zbuluan se të lindurit në muajt e vjeshtës kishin më shumë gjasa të jetonin deri në moshën 100 vjeç. Një shpjegim i mundshëm është sepse ata nuk ishin të ekspozuar ndaj infeksioneve sezonale ose mungesës së vitaminës sezonale në fillim të jetës që mund të shkaktojë gjatë dëmtim afatgjatë për shëndetin e një personi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco