KEDS ka rekomanduar të lahemi së bashku, po çka ndodh nëse këtë e bëjmë çdo ditë?

KEDS ka rekomanduar të lahemi së bashku, po çka ndodh nëse këtë e bëjmë çdo ditë?

10:13, 29/09/2022

Trupat tanë janë të përbërë nga 60% ujë dhe është e natyrshme që kalimi i kohës në një vaskë me ujë të ketë përfitime shëndetësore. Edhe pse ndoshta nuk keni kohë apo dëshirë për ta bërë një zakon të rregullt, marrja e banjove ka përparësi si mendore ashtu edhe fizike. Dhe është shumë e këshillueshme që të kaloni kohë në vaskë 2-3 herë në javë. Megjithatë, nëse keni ndonjë sëmundje të lëkurës ose alergji, konsultohuni me mjekun tuaj së pari përpara se të bëni ndonjë ndryshim në zakonet tuaja.

Këtu është një listë e përfitimeve të banjës që mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj të përgjithshme.

1. Mund t'ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë. Kalimi i kohës në banjë ka një ndikim pozitiv në mushkëritë tuaja dhe sasinë e oksigjenit që merrni, dhe nëse uji është i ngrohtë dhe komod, edhe më mirë. Kjo është për shkak të presionit që uji i ngrohtë ushtron në gjoks - avulli pastron rrugët dhe sinuset tuaja dhe, si rezultat, e bën më të lehtë frymëmarrjen.

2. Mund t'ju bëjë të dukeni më të rinj. Ju mund të mendoni se lëkura juaj është e thatë sepse nuk ka mjaftueshëm vaj, por nuk është kështu. Lëkura juaj kërkon mënyra për të ruajtur ujin, veçanërisht gjatë muajve më të ftohtë - kjo është arsyeja pse bërja e banjës ndihmon lëkurën tuaj të thithë lagështinë. Larja jo vetëm që ndihmon me lëkurën e thatë, por ka edhe veti kundër plakjes, si përmirësimi i elasticitetit të lëkurës, zbutja e saj dhe zvogëlimi i mundësive për të pasur rrudha dhe vija në fytyrën tuaj, transmeton Syri.net Kosova

3. Mund të ndihmojë me depresionin. Edhe pse ka shumë mënyra për të trajtuar depresionin në botën moderne, shanset për të marrë ndihmë përmes mënyrave të standardizuara janë më të ulëta dhe mund të kenë disa efekte anësore. Kjo është arsyeja pse është e mençur të provoni një mënyrë alternative dhe natyrale. Ju madje mund të filloni të ndiheni më mirë pasi të keni bërë vetëm 5 banja të ngrohta!

4. Mund t'ju ndihmojë të flini më mirë. Nëse bëni dush një ose 2 orë para se të shkoni në shtrat, kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e gjumit, veçanërisht për njerëzit që luftojnë me pagjumësinë ose që janë më të moshuar. Marrja e një dush të nxehtë mund t'ju ndihmojë të relaksoheni dhe të ndiheni më pak të stresuar, veçanërisht nëse netët tuaja pa gjumë ndikohen nga ankthi. Banjat janë gjithashtu të mira për muskujt tuaj për të lehtësuar dhe lehtësuar çdo ind të ngurtë. Studimet tregojnë se dëgjimi i muzikës gjatë banjës mund të ngadalësojë frymëmarrjen dhe të ulë presionin e gjakut.

5. Mund të lehtësojë dhimbjet e muskujve. Ju mund të mendoni se e vetmja mënyrë për të lehtësuar dhimbjet e muskujve është të bëni një banjë me akull, por edhe të bëni një banjë të ngrohtë mund të funksionojë. Ekspozimi i trupit tuaj ndaj nxehtësisë ndërsa muskujt tuaj janë të lënduar është një mënyrë e shkëlqyer për t'u çlodhur, dhe shtimi i disa kripërave Epsom mund të përmirësojë procesin e zbutjes së dhimbjes. Ndërsa është e vërtetë që banjat e ngrohta mund të nxisin rikuperimin tuaj pas stërvitjes, përpiquni të mos e zëvendësoni shtrirjen dhe ftohjen me një banjë – mund ta shtoni atë si mbështetje shtesë.

6. Mund t'ju inkurajojë të jeni të ndërgjegjshëm. Të jesh i ndërgjegjshëm do të thotë të jesh plotësisht i vetëdijshëm dhe i relaksuar dhe të pastrosh mendimet e tua nga çdo problem që mund të kesh. Banjat mund t'ju ndihmojnë në këtë proces të të qenit në këtë moment, dhe ato gjithashtu mund t'ju ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve. Çfarë duhet bërë: Krijoni ndriçim të butë në banjën tuaj. Mbyllni sytë dhe merrni frymë thellë. Injoroni mendimet negative. Qëndroni në vaskë për 20+ minuta. A bëni banjë rregullisht? Sa shpesh do t'i merrni tani që keni lexuar për të gjitha përfitimet?. Përktheu Syri net Kosova.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco