Turistët rusë në Finlandë përshëndeten me himnin e Ukrainës Jo të gjithë finlandezët janë të lumtur që rusët ende mund të vijnë në vendin e tyre si turistë

Turistët rusë në Finlandë përshëndeten me himnin e Ukrainës

08:53, 14/08/2022

Lappeenranta, Finlandë - Një turmë njerëzish janë mbledhur në qytetin lindor finlandez Imatra në një urë me pamje nga Imatrankoski, një nga atraksionet natyrore më të njohura të vendit nordik.

Në të njëjtën kohë çdo ditë, diga pothuajse shekullore e lumit hapet dhe uji vërshon nën urë, nën tingujt e muzikës së kompozitorit finlandez Jean Sibelius.

Është një atraksion popullor sidomos për turistët rusë. Edhe Katerina e Madhe, Perandoresha e Rusisë, e vizitoi Imatrankoski-n në vitin 1772.

Por që nga fundi i korrikut, qyteti Imatra e ka nisur shfaqjen duke luajtur himnin kombëtar të Ukrainës, për të protestuar kundër pushtimit rus.

Finlanda, e cila ndan 1,300 kilometra (800 milje) kufirin lindor me Rusinë, po përgatitet gjithashtu të kufizojë vizat turistike të lëshuara për rusët.

"Kjo është e keqe për rusët që e duan Finlandën," thotë Mark Kosykh, një turist rus 44-vjeçar, i cili ka ardhur për të parë vërshimin me familjen e tij.

"Por ne e kuptojmë qeverinë e Finlandës," thotë ai.

Kosykh thekson se ka rusë që nuk e pëlqejnë luftën.

"Jo të gjithë rusët janë me Putinin. Qeveria dhe të gjithë njerëzit duhet ta kuptojnë këtë."

Marrëdhënia ndryshoi

Gjithashtu në qytetin e afërt  Lappeenranta, himni kombëtar i Ukrainës luhet çdo mbrëmje mbi bashkinë e tij, me drejtim nga qendrat tregtare të njohura nga turistët rusë.

"Qëllimi është të shprehim mbështetje të fortë për Ukrainën dhe të dënojmë luftën e agresionit," i tha AFP kryebashkiaku i Lappeenranta, Kimmo Jarva.

Shumë rusë e vizitojnë Lappeenranta për të blerë rroba dhe kozmetikë, për shembull, dhe targat ruse mund të shihen në shumë makina.

Por turizmi nga fqinji lindor ka shkaktuar pakënaqësi në Finlandë për shkak të luftës në Ukrainë.

Një sondazh i publikuar javën e kaluar nga transmetuesi publik finlandez Yle tregoi se 58 përqind e finlandezëve ishin dakord për kufizimin e vizave turistike ruse.

"Sipas mendimit tim, ato duhet të kufizohen shumë fort. Unë nuk shoh ndonjë mënyrë tjetër për t'i bërë politikanët rusë të mendojnë," thotë lokali i Lappeenranta, Antero Ahtiainen, 57 vjeç.

Edhe pse ai nuk ka asgjë kundër turistëve individualë, Ahtiainen thotë se marrëdhënia e tij me rusët ka ndryshuar.

Kufizimet e planifikimit

I nxitur nga pakënaqësia në rritje, Ministri i Jashtëm i Finlandës paraqiti një plan javën e kaluar për të pakësuar vizat turistike të lëshuara për rusët.

Vendi nordik mbetet fqinji i vetëm i Rusisë në BE pa kufizime për vizat turistike për qytetarët rusë.

Ndërsa fluturimet me avion nga Rusia në BE janë ndalur, Finlanda është bërë një vend tranzit për shumë rusë që kërkojnë të udhëtojnë më tej në Evropë.

"Shumë e panë këtë si një anashkalim të regjimit të sanksioneve," i tha AFP Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto.

Megjithëse regjimi i Shengenit dhe ligji finlandez nuk lejojnë një ndalim të plotë të vizave bazuar në kombësinë, Finlanda mund të reduktojë numrat e vizave të lëshuara në bazë të kategorisë, vuri në dukje Haavisto.

"Kategoria e turizmit mund të kufizohet në termat se sa viza mund të aplikohen në një ditë," tha Haavisto.

Haavisto tha se ai besonte se vendimi përfundimtar për miratimin e planit mund të merret deri në fund të muajit.

Marrëdhëniet kufitare

Megjithëse shumë finlandezë janë të pakënaqur me vizitorët rusë tani, tradicionalisht njerëzit në të dy anët e rajonit kufitar kanë jetuar në kontakt të ngushtë me njëri-tjetrin.

"Në Shën Petersburg, shumë njerëz kanë gjyshë dhe gjyshe nga Finlanda, si gruaja ime," thotë Kosykh dhe shton se ai e viziton Finlandën çdo vit.

Turistët rusë janë gjithashtu një burim thelbësor të ardhurash për shumë qytete kufitare finlandeze.

Pasi Rusia hoqi kufizimet e udhëtimit për Covid më 15 korrik, numri i turistëve rusë që shkojnë në Finlandë është rritur në mënyrë të vazhdueshme.

Ndërsa numrat janë ende shumë nën nivelet e para-Covid-it, kishte më shumë se 230,000 kalime kufitare në korrik - më shumë se 125,000 që ishin parë në qershor.

“Sigurisht, nëse turistët rusë nuk vijnë këtu, do të ketë humbje të të ardhurave për bizneset, gjë që është për të ardhur keq”, thotë Jarva.

Por Jarva beson se ka mbështetje të fortë për kufizimin e vizave turistike ruse.

"Ne duhet të bëjmë një zgjedhje. Ne jemi fuqishëm prapa Ukrainës."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco