Çfarë marrëveshje, Indonezia përfiton miliarda dollarë nga Tesla?

Çfarë marrëveshje, Indonezia përfiton miliarda dollarë nga Tesla?

13:54, 10/08/2022

Sipas Reuters, një ministër i lartë i kabinetit indonezian i tha CNBC Indonesia se Tesla ka nënshkruar një kontratë me vlerë gati 5 miliardë dollarë.

Marrëveshja e re midis Teslës dhe Indonezisë ka të bëjë me furnizimin me nikel për bateritë e Teslës. Materialet e baterive do të blihen nga një kompani e përpunimit të nikelit në Indonezi brenda 5 viteve. Raporti thekson më tej se Indonezia është përpjekur të detyrojë Tesla-n të ndërtojë objekte prodhimi në vend.

Në fillim të këtij viti, presidenti indonezian Joko Widodo u takua me CEO të Tesla Elon Musk në një përpjekje për të shtyrë Tesla të investojë në Indonezi. Indonezia ka rezervat më të mëdha të nikelit në botë dhe presidenti i saj dëshiron të zhvillojë fuqishëm një industri të automjeteve elektrike me bazë nikelin në shtëpi. Kjo po ndalon eksportet e mineralit të nikelit për të siguruar furnizime për investitorët.

Kjo lëvizje ka tërhequr me sukses investime nga kompani të Koresë së Jugut si LG dhe Hyundai. Lidhur me këtë raport të fundit, nuk ka asnjë përgjigje zyrtare nga Tesla

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco