Tre zakone të të ngrënit që ndihmojnë Clint Eastwood të ndihet i ri edhe në moshën 92-vjeçare

Tre zakone të të ngrënit që ndihmojnë Clint Eastwood të ndihet i ri edhe në moshën 92-vjeçare

17:12, 26/06/2022

Clint Eastwood konsiderohet si një ikonë e Hollivudit dhe përveçse është në botën e aktrimit që nga viti 1955, ajo edhe sot i bën përshtypje audiencës me top-formën e saj. 

Ndërsa shumë pyesin se si ai është ende kaq i shëndetshëm dhe plot energji, ai betohet për tre rregulla që e ndihmuan atë ta fitonte atë.

Eastwood, i cili festoi ditëlindjen e tij të 92-të në ditën e fundit të majit, ka mbajtur gjithmonë formën e tij trupore, madje edhe si 19-vjeçar ka ngritur pesha, transmeton Eat This .

Dhe dekada më vonë, ai vazhdoi t'i përmbahej rutinës së tij të stërvitjes, duke u fokusuar edhe në dietën e tij. 

Edhe pse zakonet e tij e ndihmuan të ruante shëndetin e tij deri në vitet '90, ato janë mjaft kufizuese dhe nuk do t'i përshtaten të gjithëve. Ja për çfarë bëhet fjalë.

Fokusi i tij është te yndyra e trupit

Eastwood dha një intervistë për Muscle & Fitness në 1991, e cila ende mund të gjendet në internet. Ndër të tjera, mjeku i Eastwood-it në atë kohë u kthye në zakonet e tij të të ngrënit dhe rutinën e ushtrimeve.

"Yndyra e trupit të Eastwood është më pak se 10 për qind," tha Dr. Harry Demopoulos.

 Eastwood gjithashtu komentoi për këtë, duke thënë: "Unë kurrë nuk kam pasur shumë defekte fizike, por gjithmonë kam qenë mjaft i zoti për sa i përket dietës".

Dr. Demopoulos komentoi gjithashtu dietën e aktorit në atë kohë: "Eastwood mban një dietë me pak yndyrë dhe proteina.

Ai gjithashtu vëzhgon nivelet e tij të kolesterolit," tha ai, duke kujtuar se babai i tij, një "njeri me mish dhe patate", vdiq në në moshë të hershme.nga sëmundjet kardiovaskulare.

Shmangni sheqerin dhe alkoolin

Sipas Health Fitness Revolution, Eastwood shmang sheqerin e shtuar sa herë që mundet, diçka që me shumë mundësi e ndihmoi atë të mbajë një shëndet kaq të mirë.

"Qëndroni larg karbohidrateve, veçanërisht ëmbëlsirat e pasura. Mbani peshoren në banjën tuaj. Pushoni siç duhet. Përpiquni të jeni optimistë.

Hani fruta dhe perime të papërpunuara. Merrni vitamina. Hiqni dorë nga pijet me sheqer. Shmangni shumë alkoolin", thotë Eastwood.

Ai në fakt nuk ha për kënaqësi

Ne sigurisht nuk ju rekomandojmë që të përpiqeni ta miratoni vetë këtë. Në një intervistë për revistën Men's Health, djali i Clint Eastwood, Scott, komentoi dietën e babait të tij.

"Babai im nuk ha për kënaqësi," tha Scott, "Ai ha salmon dhe oriz kaf për mëngjes. Mendoj se e kam marrë nga ai.

Nëse do të mund të merrja një pilulë që më jep të gjitha lëndët ushqyese që kam nevojë, do të ndoshta do të heqë dorë nga ushqimi”, tha ai.

Këto zakone duket se janë efektive për familjen Eastwood, dhe veçanërisht për Clint, megjithatë, disa ekspertë nuk pajtohen plotësisht me të gjitha pikat. 

Për shembull, shijimi i ushqimit është krejtësisht i shëndetshëm dhe shumë nga njerëzit më jetëgjatë në botë i atribuojnë kënaqësinë dhe lumturinë jetëgjatësisë së tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco