Ja cila është fjala më e gjatë në botë, kërkon 3.5 orë për t’u shqiptuar

Ja cila është fjala më e gjatë në botë, kërkon 3.5 orë për t’u shqiptuar

10:36, 28/05/2022

Nëse dikush thotë se do të donte të fliste një fjalë me ju mendojeni edhe një herë sepse mund të jetë fjalë shumë e gjatë.

Fjala që po flasim është më e gjata dhe nëse doni ta dëgjoni, mund ta kërkoni në Youtube, natyrisht nëse do të keni 3.5 orë kohë, sepse aq zgjat procesi i shqiptimit.

Fjala ka 189,819 shkronja. Në të vërtetë është emri i një proteine ​​gjigante të quajtur Titus. Proteinat zakonisht emërtohen duke grumbulluar emrat e kimikateve që i bëjnë ato. Dhe meqenëse Titina është proteina më e madhe e zbuluar ndonjëherë, emri i saj duhet të ketë qenë po aq i veçantë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco