Kurora e famshme e princeshë Dianës për herë të parë në ekspozitë

Kurora e famshme e princeshë Dianës për herë të parë në ekspozitë

09:21, 25/05/2022

Sotheby’s London do të hapë ekspozitën më të madhe të diademave të organizuar në Britani në 20 vjet.

Ekspozita do të ketë rreth 50 kurora me origjinë aristokratike dhe mbretërore, me disa pjesë që do të ekspozohen publikisht për herë të parë.

Pothuajse të gjitha kurorat e çmuaranë ekspozitë janë bërë në nder të fisnikërisë britanike dhe së bashku ato ofrojnë një përmbledhje gjithëpërfshirëse të të gjitha stileve kryesore të dizajnit të kurorave, tha Sotheby në një deklaratë, duke përfshirë Perandorinë Napoleonike, Natyralizmin Romantik, Belle Epoque, Art Deco, Moderne. dhe dizajne bashkëkohore.

Disa kuora në ekspozitë u vunë për kurorëzimin e Mbretëreshës në 1953, duke përfshirë diademën Anglesey që mendohet se është bërë rreth vitit 1890.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco