Gruaja publikoi këtë foto në internet dhe pas pak policia i trokiti në derë

Gruaja publikoi këtë foto në internet dhe pas pak policia i trokiti në derë

11:41, 21/01/2022

Si mund dikush nga një të vetme foto përfundojnë në polici?

E megjithatë, është e mundur. Nuk është e pazakontë që një fotografi e thjeshtë të kthehet në një tragjedi , një shembull i mrekullueshëm, kjo fotografi e bërë në vitin 1920, shikoni se çfarë ndodhi 4 vjet më vonë.

Një grua e dëshpëruar dëgjon për një fushatë të pazakontë. Menjëherë e bën këtë foto dhe ia dërgon një punonjësi social. Të nesërmen, policia qëndron para derës së saj. Zyrtarët nuk hezitojnë dhe arrestojnë menjëherë bashkëshortin e saj.

Burri i saj e rreh dhe e dhunon, edhe nëse çifti kishte katër fëmijë së bashku. Falë një gruaje nga Britania që kishte pësuar të njëjtën përvojë, vuajtja e saj mori fund. Nga dëshpërimi i plotë, kjo nismë filloi në mënyrë që viktimat e dhunës në familje të mund të identifikoheshin në heshtje.

Viktimat vizatojnë një pikë të vogël të zezë në brendësi të duarve të tyre. Në këtë mënyrë supozohet se personat e tjerë do të mund të identifikojnë dhimbjen e viktimës dhe ta ndihmojnë atë në rast urgjence.

Një thirrje e shpejtë në polici mund të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë. Mbajeni këtë në mendje. Shumica e njerëzve që përjetojnë diçka kaq të tmerrshme nuk janë në gjendje të flasin për dhimbjen e tyre.

Ata madje mund të kenë frikë për jetën e tyre dhe jetën e fëmijëve të tyre. Një fjalë mund të ketë pasoja fatale. Britanikja nisi fushatën e “topit të zi”. Ajo thotë: “Shumë njerëz vuajnë në heshtje, sepse nuk kanë askënd që të kërkojnë ndihmë”. “Fund heshtjes së dhunës në familje”, është slogani i fushatës.

Shumë viktima janë të vendosura të përfitojnë nga ky mjet komunikimi i thjeshtë por efektiv. Edhe nuk janë vetëm gratë ato që e paraqesin publikisht dhimbjen e tyre. Gjithnjë e më shumë meshkuj kanë dalë në pah.

Një në katër gra përjeton dhunë në familje gjatë jetës së saj. Edhe 60% e të gjitha incidenteve ndodhin në shtëpi. Këto shifra janë më se të frikshme. Ndani këtë fushatë me të gjithë miqtë tuaj! Është çështje jete a vdekjeje

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco