Bënte marrëdhënie seksuale me paciente, ky është vendimi i fundit i mjekut italian

Bënte marrëdhënie seksuale me paciente, ky është vendimi i fundit i mjekut italian

09:08, 29/11/2021

Një mjek italian i njohur me pseudonimin ‘Dr. Flauti Magjik’ ka dhënë dorëheqjen pasi u kap gjysmë i zhveshur në një dhomë hoteli duke i ofruar për të kuruar sëmundjen e një gruaje duke kryer marrëdhënie seksuale me të.

Giovanni Miniello, 60 vjeç, një gjinekolog në Bari, ishte objektivi i një hetimi të fshehtë televiziv.

Ai i tha një aktoreje që po pozonte si paciente se ajo kishte papillomavirus njerëzor (HPV), një virus seksualisht i transmetueshëm që mund të shkaktojë kancer, pavarësisht test negativ i njollosjes.

Miniello i tha ‘pacientes’ femër se mund t’i jepte imunitet ndaj virusit duke bërë seks me të sepse ishte vaksinuar.

Mjeku italian u zbulua si një mashtrim nga emisioni investigativ i lajmeve ‘Le Lene’ pasi një 33-vjeçare u ankua se ai po i ofronte të kuronte pacientët e tij me seks.

Ata u takuan në një hotel dhe kur aktorja që shtirej si paciente pyeti për mbrojtjen, ai i tha se ishte e kotë pasi ajo nuk do të përfitonte më pas nga antitrupat nëse ai kishte një prezervativ.

Por, përpara se të mendonte se do të bënte seks me të, një gazetar hyri në dhomë dhe e befasoi doktorin gjysmë të zhveshur, i cili thuhet se tha: “Unë po e bëj këtë për studimet e mia – dhe për njerëzit e tjerë që kam shpëtuar”.

Gruaja, e identifikuar si Anna Maria, tha se ishte konsultuar me Miniello për pamundësinë për të ngelur shtatzënë dhe ai i tha gruas se kishte shenja të HPV-së, pavarësisht një testi Pap-test negativ.

Por Anna Maria vendosi të kontaktojë gazetën italiane La Repubblica, duke pretenduar se Miniello i kishte prekur gjoksin në mënyrë të papërshtatshme dhe i kishte thënë se i pëlqenin gratë me gjoks të vogël.

Kur ajo e kontaktoi atë për rezultatet e testit, ajo tha se ishte e shokuar kur ai i propozoi të bënte seks me të për ta kuruar.

Gruaja më pas kontaktoi programin investigativ të lajmeve “Le lene”, i cili punësoi një aktore për të portretizuar një pacient.

Minello i tha asaj se kishte ‘njolla të bardha’ në qafën e mitrës, të cilat tregonin praninë e HPV. Më pas ai i ofroi të bënte seks me të.

Minello gjithashtu pohoi se kryerja e marrëdhënieve seksuale me dikë si ai që ishte vaksinuar do t’i jepte asaj imunitet, dhe ai ofroi të shihte nëse mund ta imunizonte atë duke bërë seks me të.

Aktorja e fshehtë më pas pranoi ta takonte në një hotel, ku ai e siguroi përsëri teksa zhvishej se më pas ajo do të çlirohej nga virusi.

Ndërsa atje, kur ajo e pyeti për mbrojtjen, ai i tha se ishte e kotë pasi ajo nuk do të përfitonte më pas nga antitrupat nëse ai kishte një prezervativ.

Nëpërmjet avokatit të tij, Miniello tha: “Unë, i cili kam trajtuar me sukses qindra gra për më shumë se 40 vjet … vetëm propozova një trajtim alternativ që ka dhënë rezultate,” duke shtuar se ai kurrë nuk i detyroi gratë të bënin seks me të.

Si rezultat i hetimit televiziv, 15 gra të tjera kanë dalë dhe kanë pohuar se kanë qenë gjithashtu viktima të mjekut dhe kurës së tij të mrekullueshme të seksit.

Marika Massara, koordinatore për Qendrën Kundër Dhunës në Bari, tha: “Kemi marrë disa raporte në ditët e fundit, dhjetëra. Gratë që janë bashkuar dhe kanë kaluar një situatë të ngjashme.

“Disa mendojnë ta raportojnë atë, të tjerë kanë frikë, edhe sepse niveli i viktimizimit dytësor që po dëshmojmë është shumë i lartë.”

Prokurori publik në Bari ndërkohë ka hapur hetimet, të cilat aktualisht janë në fazën paraprake për zbardhjen e fakteve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco