Për binjaket më të vjetra në botëm jepet çmimi Guinness

Për binjaket më të vjetra në botëm jepet çmimi Guinness

23:20, 21/09/2021

Dy motra japoneze kanë hyrë në librin e rekordeve Guinness si binjaket identike më të vjetra në botë, me mbi 107 vjet e 300 ditë.

Umeno Sumiyama dhe Koume Kodama kanë thyer rekordin e vendosur nga motrat binjake japoneze Kin Narita dhe Gin Kanie.

Njoftimi u bë të hënën e cila përkoi me Ditën e të Moshuarve, një festë kombëtare në Japoni.

Për shkak të situatës aktuale me Covid -19, motrave, të cilat jetojnë në pjesë të ndryshme të Japonisë, iu dërguan certifikatat zyrtare në shtëpi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco