Lopët në Gjermani trajnohen për të shkuar në tualet, në mënyrë që të zvogëlohen emetimet e gazrave serë

Lopët në Gjermani trajnohen për të shkuar në tualet, në mënyrë që të zvogëlohen emetimet e gazrave serë

16:42, 21/09/2021

Lopët mund të stërviten për të shkuar në tualet, në mënyrë që të zvogëlojnë emetimet e gazrave serrë, kanë thënë studiuesit.

Sipas BBC, në studimin i cili u zhvillua në Gjermani, shkencëtarët i trajnuan kafshët të përdorin një tualet të caktuar. Urina e tyre u grumbullua dhe u trajtua.

Amoniaku nga urina e lopëve shndërrohet në oksid nitrik të gazit serë kur përzihet me tokën.

Në mbarë botën, rreth 10 për qind e të gjitha emetimeve të gazrave serrë nga aktivitetet njerëzore vijnë nga bagëtia.

Studiuesit u përpoqën të mësojnë 16 lopë të përdorin tualetin, në një fermë në pronësi të Institutit Kërkimor për Biologjinë për Biologjinë e Kafshëve të Fermave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco