Qeni Hero Kuno, fiton 'medaljen e nderit' në Mbretërinë e Bashkuar/ Ndihmoi në luftën kundër Al Kaedës

Qeni Hero Kuno, fiton 'medaljen e nderit' në Mbretërinë e Bashkuar/ Ndihmoi në luftën kundër Al Kaedës

17:44, 26/11/2020

Një pastor belg me emrin Kuno, ka fituar medaljen Medaljen e Nderit në Mbretërinë e Bashkuar, për ndihmën e forcave speciale britanike për të luftuar Al Kaidën.

"Kuno është një hero i vërtetë," tha Jan McLoughlin, veterinere PDSA , një qen katër vjeç, i cili gjeti eksplozivë të fshehur gjatë një operacioni në 2019 në Afganistan.

"Veprimet e tij atë ditë padyshim ndryshuan rrjedhën e një misioni jetësor, duke shpëtuar jetë të shumta në këtë proces. Dhe përkundër dëmtimeve serioze, që mori gjatë operacionit, ai e kreu detyrën e tij pa u lëkundur, "shtoi McLoughlin." Për këtë trimëri dhe përkushtim ndaj detyrës, ne jemi të nderuar ta mirëpresim atë si marrësin më të fundit të medaljes ‘PDSA Dickin’. "

Kuno ka marrë 72 Medaljes Dickin, që kur u kjo juri u krijua në Dhjetor 1943.

"Unë jam i kënaqur që Kuno do të marrë PDSA Dickin Medaljen," tha sekretari britanik i mbrojtjes Ben Wallace në lëshim. "Ishtë një dëshmi e stërvitjes, trimërisë së tij të palodhur dhe përkushtimit ndaj detyrës që padyshim shpëtoi jetë atë ditë"./ FoxNews/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco