VIDEO/ Porsche thyen rekordin botëror Guinness për lëvizjen më të gjatë

VIDEO/ Porsche thyen rekordin botëror Guinness për lëvizjen më të gjatë

22:38, 25/11/2020

Porsche ka thyer rekordin botëror Guinness për lëvizjen më të gjatë të një automjeti elektrik. Instruktori i prodhuesit gjerman të makinave, Dennis Retera përfundoi 210 xhiro në një rreth të rrëmbyer 656 metra të gjatë pa rrotat e përparme që tregonin kurrë në të njëjtin drejtim të kurbës.

Retera kaloi nĂ« 55 minuta ndĂ«rsa udhĂ«tonte anash me njĂ« Porsche Taycan, duke pĂ«rshkuar gjithsej 26 milje.Taycan ka arritur pikat e mĂ«parshme, pasi mban rekordin pĂ«r vrapimin e tij 24-orĂ«sh tĂ« rezistencĂ«s mbi 2,128 milje nĂ« pistĂ«n me shpejtĂ«si tĂ« lartĂ« nĂ« NardĂČ, Itali dhe kohĂ«n mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« klasĂ«n e saj prej 7:42 minuta nĂ« NĂŒrburgring-Nordschleife, Gjermania .

Ngjarja për thyerjen e rekordeve u zhvillua në qendrën Horsenheimring të Porsche, e cila është instaluar me një sistem ujitje për të siguruar ujë në pistë për një lëvizje të pastër.

“Kur programet e qĂ«ndrueshmĂ«risĂ« sĂ« ngasjes janĂ« tĂ« fikura, njĂ« rrĂ«shqitje e fuqisĂ« me Porsche elektrike Ă«shtĂ« jashtĂ«zakonisht e lehtĂ«, veçanĂ«risht natyrisht me kĂ«tĂ« variant tĂ« modelit, i cili drejtohet ekskluzivisht pĂ«rmes rrotave tĂ« pasme, tha Retera./Daily Mail/ K.H./Syri.net/ 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco