Shtatë përdorime të deodorantit që nuk i keni ditur

Shtatë përdorime të deodorantit që nuk i keni ditur

11:27, 21/09/2020

Deodoranti është një element shumë i rëndësishëm i i higjienës sonë të përditshme . 

Para se të dilni nga shtëpia, para një seance intensive sportive ose pas një dushi, përdorimi i tij është praktikisht i detyrueshëm nëse doni të keni një jetë të përshtatshme shoqërore. 

A e dini, megjithatë, që deodorant ka shumë përdorime të tjera të panjohura dhe se ato mund t'ju ndihmojnë në raste vështirësish?!

Më poshtë ju rendisim disa prej tyre:

Shmang aromën e keqe të këmbës

Pas një dite të vështirë pune ose pas disa kilometrave nëpër qytet, nuk është e rrallë të kesh këmbë të lodhura, të djersitura dhe, herë pas here, me një erë aspak të këndshme. 

Për të shmangur situata të pakëndshme, veçanërisht në prani të njerëzve të tjerë, kur hiqni këpucët, vendosni pak deodorant në shputat e këmbëve tuaja para se të flini natën .

Than puçrrat

Para së gjithash, ju paralajmërojmë se kjo hile nuk duhet të bëhet mënyra juaj e zakonshme për të hequr qafe puçrrat. . 

Sidoqoftë, nëse jeni në rast urgjence dhe nuk keni produkte specifike të puçrrave, mund të vendosni një sasi të vogël deodorant (krem) në puçërr në fjalë. Do të thahet për disa orë.

Shmang acarimin pas depilimit me brisk

Nëse dëshironi të mbani një rruajtje të përsosur në ijë, por keni një lëkurë të ndjeshme dhe, pasi të keni kaluar briskun, ndieni zonën e irrituar , vendosni deodorantin, atë pa alkool , sapo të keni mbaruar heqjen e qimeve. 

Jo vetëm që do të parandalojë që ajo zonë delikate të irritohet, por gjithashtu do të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së qimeve nën lëkurë.

 Parandalon fërkimin e kofshëve

Ndërsa temperaturat rriten, përdorimi i fundeve dhe pantallonave të shkurtra bëhet absolutisht i domosdoshëm. 

Por,  kjo na sjell fërkimin e kofshës nga pjesa e brendshme.

 Kjo bën që zona të bëhet më e ndjeshme dhe e skuqur , duke shkaktuar edhe plagë të vogla sipërfaqësore. Për të shmangur këtë, vendosni pak deodorant në kofshët tuaja dhe kaq! Mos harroni se kjo është thjesht një masë parandaluese, jo një zgjidhje e përhershme.

Lehtëson kruarjet e pickimeve të mushkonjave

Një nga gjërat më të këqija të verës janë mushkonjat dhe pickimet e tyre . 

Sidomos për ata njerëz që shqetësohen vazhdimisht nga këto insekte, deodorant mund të provojë të jetë një aleat kundër kruajtjes së vazhdueshme të pickimeve të mushkonjave . Thjesht vendosni një sasi të vogël në zonën e prekur për të zvogëluar skuqjen dhe kruajtjen.

Shmang djersën e duarve

Nëse djersitni shumë dhe dëshironi ta shmangni atë në veçanti në kohë të caktuara, të tilla si një provë ose një intervistë për punë, provoni të aplikoni disa deodorant në duart tuaja para se të dilni nga shtëpia 

Shmangni djersitjen në zonën e gjoksit

Nëse e keni edhe këtë problem, provoni të vendosni pak deodorant në zonë përpara se të vishni sytjena ose bikini . Do të jeni të freskët dhe të thatë gjatë gjithë ditës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco