Fytyra e shekullit: teknologjia 3D zbulon si dukej një burrë mesjetar

Fytyra e shekullit: teknologjia 3D zbulon si dukej një burrë mesjetar

12:00, 16/07/2020

Ai mund të ketë qënë një tregtar ose zejtar, por një gjë është e sigurtë: ekspertët tani e dinë se si dukej një burrë në shekullin e 16-të.

Arkeologët lokalizuan një fshat të humbur mesjetar në Poloni 6 vite më parë, në të cilin ndodhej një varrezë e mbushur me më shumë se 100 skeletë.

Ishte skeleti i një burri ai që mori vëmendjen e skuadrës.

Me anë të teknologjisë 3D, kërkuesit skanuan kafkën e burrit dhe arritën të riformonin fytyrën e tij.

Burri misterioz u gjet në fshatin Nied?ëiedziny, në Poloninë perëndimore.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco