Ja cilat janë pasaportat më të mira në kohën e koronavirusit

Ja cilat janë pasaportat më të mira në kohën e koronavirusit

12:43, 08/04/2020

Vetëm pak muaj më parë, bota shijonte ende lumturinë e lëvizjes së lirë. Por pandemia e koronavirusit ka ndryshuar gjithçka rreth udhëtimeve dhe kjo ka ndikuar dhe në rankimin e pasaportave për nga vlefshmëria e tyre.

Sistemi “The Henley Passport Index” mat pasaportat për nga sa miqësore ndaj udhëtimeve janë dhe për shkak të kësaj situate është dashur një ndryshim në rankime.

Japonia ka ruajtur vendin e saj në krye të listës, e ndjekur nga Singapori, Gjermani dhe Korea e Jugut.

Austria është ngritur në vend të 5-të, ndërsa Spanja ka humbur vendin e saj të dikurshëm të 4-të.

Pasaportat më të mira:

1. Japoni (191 destinacione)

2. Singapor (190)

3. Korea e Jugut, Gjermani (189)

4. Itali, Finlanda, Luksemburg (188)

5. Danimark, Austria (187)

6. Suedi, Francë, Irlandë, Hollandë, Portugali (186)

7. SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Belgjikë, Norvegji, Zvicër (185)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco