Daja i dy vëllezërve nga Deçani: Motra ime është e shkatërruar, s’mund të flasë

Daja i dy vëllezërve nga Deçani: Motra ime është e shkatërruar, s’mund të flasë

12:10, 14/10/2020

Dje në Gjermani tragjikisht kanë humbur jetën dy vëllezërit nga Deçani, Hasani (17 vjeç) dhe Bleriani (13 vjeç). Drama ka ndodhur në mëngjesin e së martës rreth orës 7 në stacionin hekurudhor në Bruckberg në Gjermani.

Daja i dy të ndjerëve për mediat gjermane ka treguar se nëna i kishte dërguar djemtë e saj deri në stacion hekurudhor.

Të dy më pas tentuan të kapnin trenin për në Landshut, që ishte në lëvizje tashmë. Vëllezërit kaluan një pengesë, pastaj dolën në shina, derisa një tren rajonal që po shkonte në drejtim të Myniut, goditi Blerianin dhe Hasanin për vdekje.

“Drejtuesi i trenit tentoi të bënte një frenim emergjent, por ishte vonë”, thotë zëdhënësi i Policisë, Gunther Tomaschko.

Shumë dëshmitarë dhe nxënës që e panë aksidentin tragjik, u desh të merrnin ndihmë.

“Motra ime është e shkatërruar, nuk po mund të flasë”, ka thënë daja i fëmijëve për “Bild”.

Lidhur me tragjedinë e familjes kosovare ka reaguar edhe shteti kosovar. MPJ tashmë është vënë në kontakt me autoritetet gjermane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco