Ndërron jetë aktori legjendar Donald Sutherland: shkaku i vdekjes!

Ndërron jetë aktori legjendar Donald Sutherland: shkaku i vdekjes!

17:36, 21/06/2024

Donald Sutherland, aktori kanadez i njohur për rolet e tij në "M.A.S.H." dhe "The Hunger Games", ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Djali i tij, Kiefer Sutherland, konfirmoi lajmin, duke shprehur admirim të thellë për karrierën e shkëlqyer të babait të tij.

Image

"Unë personalisht mendoj se është një nga aktorët më të rëndësishëm në historinë e filmit”, tha Kiefer, duke theksuar pasionin dhe përkushtimin e babait të tij për zanatin e tij. Sutherland humbi jetën pas një beteje të gjatë me një sëmundje të paidentifikuar.

Karriera e Sutherland zgjati mbi pesë dekada, e shënuar nga një sërë rolesh që shfaqnin shkathtësinë dhe talentin e tij.

Shfaqjet e tij shpesh karakterizoheshin nga një përzierje unike e sharmit dhe intensitetit, duke e bërë atë një figurë të dashur.

Aftësia e tij për të kaluar pa probleme midis zhanreve dhe personazheve të ndryshme ishte e dukshme në interpretimet e tij.

Megjithatë, talenti dhe përkushtimi i tij nuk u lëkundën kurrë, duke i dhënë atij një Oscar nderi në vitin 2017 për kontributin e tij në industrinë e filmit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco