Java e Modës në Milano: Yjet promovojnë stilin e Pranverë-Verë 2024

Java e Modës në Milano: Yjet promovojnë stilin e Pranverë-Verë 2024

18:14, 26/09/2023

Java e Modës në Milano filloi aty ku e la Londra të mërkurën e kaluar, të paktën për sa i përket motit të keq. Ashtu si në ditët e fundit të bonancës së modës së kryeqytetit britanik, shiu i rrëmbyeshëm me periudha të shkurtra me diell shënoi pjesën më të madhe të ngjarjes pesë-ditore, duke sjellë vonesa në shumë prej prezantimeve dhe, në disa raste, më së shumti në shfaqjen Gucci  duke detyruar organizatorët të lëvizin vendet e tyre.

Por reshjet e shiut nuk e ulën humorin e javës, e cila ishte e mbushur me pritshmëri për disa debutime, duke përfshirë Sabato de Sarno si drejtor i ri kreativ i Gucci- t dhe shfaqjen e parë të Tom Ford-it në Milano, nën drejtimin e stilistit britanik Peter Haëkings , mbrojtësi shumëvjeçar i Fordit. Të dy arritën hapat e tyre me koleksione të mirëpritura, siç bënë edhe një sërë fytyrash të tjera të njohura në kryeqytetin e modës të Italisë. Nga Prada në Ferragamo, Fendi në Bottega Veneta, Milani dëshmoi edhe një herë se eleganca e patëmetë është kryefjala e tij dhe feminiteti i mprehtë - i cili këtë sezon mori formën e thurjeve, pantallonave të shkurtra, lëkure të kuqe dhe xhaketave të përshtatura, estetika kryesore e tij.

Jo çdo markë ndante të njëjtin vizion, domethënë Diesel, fëmija e tmerrshme e javës, e cila, në stilin e pastër Diesel, nxori një koleksion më të madh se sa jeta të veshjeve të vështira të bëra me xhinse të copëtuara, xhins të ricikluar dhe postera të vjetër të transformuar në grafikë të thërrmuar. , duke i dhënë audiencës atmosfera të vërteta punk post-moderne në një mjedis të zhurmshëm dhe prezantimin më të egër të sezonit.

Në përgjithësi, megjithatë, festimet treguan një qëndrueshmëri të formës që vazhdon ta bëjë qytetin italian të Parisit rivalin më të madh të fronit të skenës së modës.

Si zakonisht, yjet e filmit dhe A-listers u dyndën në procedura, duke zbukuruar rreshtat e parë sikur të ishte puna e tyre me kohë të plotë (duke pasur parasysh grevat që po zhvillohen aktualisht në Hollywood, mund të jetë gjithashtu). Gucci kishte pjesëmarrjen më të madhe të të gjithëve, me Julia Roberts, Ryan Gosling, Gabrielle Union, Jessica Chastain, Paul Mescal dhe Jodie Comer si vetëm disa nga të ftuarit VIP. Emma Ëatson, Scarlett Johansson dhe Benedict Cumberbatch dolën për të mbështetur Prada, ndërsa Kate Moss, Linda Evangelista dhe Naomi Campbell u ulën së bashku në Fendi. Lista mund të vazhdojë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco