Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

15:18, 21/09/2023

Amal Clooney, bashkëshortja e aktorit të njohur George Clooney, ka treguar se një ushqim që ha çdo ditë është përgjegjës për pamjen e saj perfekte. Domethënë, dita nis me alga deti.

Ato përmbajnë proteina dhe minerale, por duhet pasur kujdes se jo të gjitha algat janë të ngrënshme dhe se disa mund të jenë toksike për trupin. Edhe pse mund të konsumohen me çdo vakt, është mirë që ditën ta nisni me to.

Amal gjithashtu ha shpesh supë me alga deti.

Receta për këtë pjatë është e thjeshtë dhe algat rihidratohen duke e vendosur në një enë me ujë dhe supa përgatitet me selino, mollë, tranguj dhe speca të përpunuara në shtrydhëse frutash e perimesh, më pas shtohen përbërësit e tjerë.

Pritini algat e detit dhe selinon në copa dhe shtoni në supë dhe rregulloni me pak piper dhe kripë.

Në një rast, avokatja tregoi se në tenin e shëndetshme dhe të shndritshëm, si edhe në dukjen e bukur, ndikojnë pikërisht algat që kanë një efekt pozitiv në lëkurë.

Algat e detit (falë kolagjenit) përmirësojnë elasticitetin e lëkurës që ka një pamje të lëmuar, nxit rritjen e flokëve, është e pasur me omega-3 dhe minerale, si dhe fibra, që janë thelbësore për shëndetin e zorrëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco