YouTube i bën 'gjëmën' komedianit të njohur pas akuzave ndaj tij për sulm seksual

YouTube i bën 'gjëmën' komedianit të njohur pas akuzave ndaj tij për sulm seksual

14:12, 19/09/2023

YouTube ka ndaluar përkohësisht komedianin Russell Brand të fitojë para nga videot e tij pas akuzave të shumta për përdhunim dhe sulm seksual kundër tij.

Në një deklaratë për CNN të martën, YouTube tha se kishte "pezulluar fitimin e parave në kanalin e Russell Brand" për shkeljen e politikës së saj të Përgjegjësisë së Krijuesit, e cila përcakton standardet për mënyrën se si krijuesit duhet të sillen brenda dhe jashtë platformës.

“Nëse sjellja jashtë platformës së një krijuesi dëmton përdoruesit, punonjësit ose ekosistemin tonë, ne marrim masa për të mbrojtur komunitetin”, thuhet në deklaratë.

YouTube, i cili është në pronësi të Alphabet mëmë të Google ( GOOGL ), shtoi se kishte ndërmarrë veprimin "pas akuzave serioze" të bëra kundër komedianit gjatë fundjavës.

Të shtunën, mediat britanike The Sunday Times, The Times dhe Channel 4 publikuan një hetim të përbashkët në të cilin katër gra pretendonin se Brand i kishte sulmuar seksualisht në raste të veçanta midis 2006 dhe 2013.

Njëra prej grave tha se ajo ishte vetëm 16 vjeç dhe Brand 31 vjeë në kohën kur ndodhi sulmi në Londër.

Të premten, Brand paraprakisht i mohoi akuzat në një video të postuar në faqen e tij të verifikuar në Instagram.

Vitet e fundit, Brand e ka përqendruar vëmendjen e tij në kanalin e tij në YouTube, i cili është akuzuar për promovimin e teorive të konspiracionit, duke përfshirë dhe disa teori që lidhen me pandeminë e koronavirusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco