Si u bë Tina Turner një ikonë e pamundur në Shqipëri?

Si u bë Tina Turner një ikonë e pamundur në Shqipëri?

09:11, 27/05/2023

Chelsi West Ohueri është një asistent profesor i Studimeve Sllave dhe Euroaziatike në Universitetin e Teksasit i ka kushtuar një artikull  special vdekjes së “Mbretëreshës së Rock’n Roll’, Tina Turner dhe ndikimit të saj në një vend kaq të vogël të Evropës  si Shqipëria të publikuar në Al Jazeera. 

Shkrimi nis  duke analizuar ndikimin që pati Turner si një simbol i forcës, këmbënguljes dhe lirisë jo vetëm në Shtetet e Bashkuara të saj të lindjes, por edhe në Evropën Lindore, ku nuk mund të mungonte ndikimi edhe në Shqipëri, ku për të është një ikonë e lirisë dhe fuqisë në sytë e shumë shqiptarëve.

Më tej analizohet se si statuja e Turner në qytetin e Durrësit pranë statujave të Mick Jagger, John e cila mbante një mikrofon me një mini-fustan dhe taka të larta, është një shenjë e ndikimit të saj global.

Ndikimi i figurës së Turner në Shqipëri lidhet në artikull me periudhën e komunizmit dhe se si historia personale dhe muzika e Turner-it u dha shpresë miliona njerëzve në të gjithë rajonin.

Artikulli: 

“Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll’, vdiq në mënyrë paqësore në moshën 83-vjeçare pas një sëmundje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht pranë Cyrihut, Zvicër,” tha publicisti i saj në një deklaratë të mërkurën.

Lajmi për vdekjen e legjendës së shpirtit të lindur në Amerikë çoi në një vërshim homazhe nga e gjithë bota me fansa të panumërt të muzikës, këngëtarë, atletë dhe politikanë që hynë në rrjetet sociale për të festuar jetën e saj dhe shumë arritje.

Me baladat e saj të fuqishme dhe hitet tërheqëse të kërcimit që luheshin pa pushim në radio dhe videot e saj muzikore që dominonin ekranet televizive, edhe unë e gjeta veten duke menduar për të gjitha rastet kur Turner dhe muzika e saj kishin prekur jetën time. Dhe kujtimet e mia për të më çuan menjëherë në atë që mund të duket si një vend i pamundur – në qytetin port shqiptar të Durrësit.

Si një antropolog sociokulturor që studion racën dhe përkatësinë, kam kohë që bëj kërkime në Shqipëri dhe Evropën Lindore për çështje që lidhen me formimin e identitetit, praktikat kulturore dhe globalizimin.

Në vitin 2018, gjatë një vizite në Durrës, hasa në një statujë bronzi në përmasa reale të Turnerit në një shesh me kafene jo shumë larg plazhit. Duke qëndruar pranë statujave të Mick Jagger, John Lennon dhe Bob Dylan, figura e Turner-it që mbante një mikrofon me një mini-fustan dhe taka të larta ishte një shenjë e qartë e ndikimit të saj global.

Duke qenë se kam vizituar rregullisht vendin që nga viti 2006 dhe madje kam jetuar atje për periudha kohore, nuk u befasova kur pashë Turner të nderuar në këtë mënyrë në një qytet shqiptar.

Gjatë kohës që isha atje, dëgjoja shpesh muzikë rock amerikane në kafene, bare dhe sallone. Në rrugët me erë nga veriu në jug, unë do të ulesha pranë shoferëve të autobusëve dhe furgonëve që luanin vazhdimisht muzikë rock – dhe shpesh muzikë të Turner-it – në radiot e tyre, duke kënduar së bashku me të gjitha tekstet. “Ne shqiptarët e duam rock ‘n’ roll”, do të thërrisnin njerëzit. “Për ne, kjo muzikë është më e mira!”

Më kujtohet që një herë isha ulur në një kafene pranë banesës sime në Shqipërinë qendrore, ndërsa pronari luante këngë nga albumi i Turner’s Private Dancer. Fillova të këndoja bashkë dhe kur sytë tanë u ndeshën, ai ngriti gishtin e madh dhe tha: “Kjo është më e mira [Ajo është më e mira]!”

Turner nuk mbajti asnjë koncert në Shqipëri, por ajo është një ikonë e lirisë dhe fuqisë në sytë e shumë shqiptarëve.

Statuja e Turnerit në Durrës thuhet se u hoq gjatë një projekti rindërtimi në vitin 2022 dhe është ende në pritje për t’u zhvendosur. Pavarësisht heqjes së përkohshme të statujës – e cila ishte kthyer në një atraksion turistik më vete pasi shumë turistë vizituan shëtitoren e Durrësit për të bërë foto me të – trashëgimia e Turner-it vazhdon të jetojë në Shqipëri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco