Celine Dion diagnostikohet me çrregullim neurologjike që i kthen të sëmurët në ‘statuja njerëzore’

Celine Dion diagnostikohet me çrregullim neurologjike që i kthen të sëmurët në ‘statuja njerëzore’

12:04, 08/12/2022

Celine Dion është diagnostikuar me sindromën e personit të ngurtë (SPS), e cila bën që muskujt e saj të tensionohen në mënyrë të pakontrolluar.

Gjendja përfundimisht i lë të sëmurët si 'statuja njerëzore' pasi në mënyrë progresive e mbyll trupin në pozicione të ngurtë, duke i lënë njerëzit në fund të paaftë për të ecur apo folur. 

Ndërsa nuk ka kurë për sëmundjen ka trajtime për të ngadalësuar përparimin, me Celine që zbulon se po bën gjithçka që mundet për të minimizuar simptomat. 

Këngëtarja 54-vjeçare iu drejtua fansave të saj në një postim të përlotur në Instagram të enjten teksa zbuloi se kjo e ka detyruar të anulojë turneun e saj evropian.  

Ajo shkroi:

'Përshëndetje të gjithëve, më vjen keq që m'u desh kaq shumë kohë për të kontaktuar me ju. Më mungon shumë të gjithëve dhe mezi pres të jem në skenë dhe të flas personalisht me ju.

“Siç e dini, unë kam qenë gjithmonë një libër i hapur dhe nuk kam qenë gati të them asgjë më parë, por jam gati tani.

“Kam një kohë të gjatë që po përballem me probleme me shëndetin dhe ka qenë vërtet e vështirë për mua të përballem me sfidat e mia dhe të flas për gjithçka që kam kaluar.

Kohët e fundit jam diagnostikuar me një çrregullim neurologjik shumë të rrallë të quajtur sindromi i personit të ngurtë, i cili prek 1 në një milion njerëz.

"Ndërsa ne jemi ende duke mësuar për këtë gjendje të rrallë, ne tani e dimë se kjo është ajo që ka shkaktuar të gjitha spazmat që kam pasur." 

atkeqësisht, këto spazma prekin çdo aspekt të jetës sime të përditshme duke shkaktuar ndonjëherë vështirësi kur eci dhe duke mos më lejuar të përdor kordat e mia vokale për të kënduar ashtu siç jam mësuar.

Më dhemb t'ju them sot se kjo do të thotë se nuk do të jem gati të rifilloj turneun tim në Evropë në shkurt.

Unë kam një ekip të madh mjekësh që punojnë përkrah meje për të më ndihmuar të përmirësohem dhe fëmijët e mi të çmuar që më mbështesin dhe më ndihmojnë

Unë jam duke punuar shumë me terapistin tim të mjekësisë sportive çdo ditë për të rritur forcën time dhe aftësinë time për të performuar përsëri, por duhet të pranoj se ka qenë një luftë

Gjithçka që di është të këndoj është ajo që kam bërë gjatë gjithë jetës sime dhe është ajo që më pëlqen të bëj më shumë.

Më mungon shumë, më mungon të shoh të gjithë ju në skenë duke performuar për ju, gjithmonë jap 100 për qind kur bëj shfaqjen time, por gjendja ime tani po më lejon t'jua jap atë tani

Që të arrij përsëri tek ju, nuk kam zgjidhje tjetër veçse të përqendrohem në shëndetin tim në këtë moment dhe shpresoj se jam në rrugën e shërimit

Ky është fokusi im dhe po bëj gjithçka që mundem për t'u rikuperuar

Dua t'ju falënderoj shumë për urimet, dashurinë dhe mbështetjen tuaj në rrjetet e mia sociale. Kjo do të thotë shumë për mua. Kujdesuni për veten tuaj. Bëhu mirë. Ju dua shumë djema dhe me të vërtetë shpresoj se mund t'ju shoh përsëri së shpejti.'

Celine së pari la të kuptohet për problemet e saj shëndetësore në janar, kur anuloi datat në Amerikën e Veriut të turneut të saj botëror Courage nga 9 mars deri më 22 prill.  

Ajo u detyrua të anulonte shfaqjet për shkak të 'spazmave të rënda dhe të vazhdueshme të muskujve', sipas një njoftimi për shtyp të postuar në faqen e saj të internetit. 

Njoftimi erdhi tre muaj pasi asaj iu desh të anulonte fillimin e rezidencës së saj të kthimit në Las Vegas për të njëjtin problem shëndetësor. 

 Një deklaratë në uebsajtin e saj tha se Celine "kohët e fundit është trajtuar për spazma të rënda dhe të vazhdueshme të muskujve që po e pengojnë atë të performojë dhe rikuperimi i saj po zgjat më shumë sesa shpresonte", sipas faqes së saj të internetit. 

Gjatë dy dekadave të fundit Celine u bë e njohur si "Mbretëresha e Las Vegasit" për shkak të vendbanimeve të saj jashtëzakonisht të suksesshme atje.

 

Pasi u tërhoq nga rezidenca e saj e famshme Caesars Palace në vitin 2019, ajo u nxitua të kthehej në Sin City për të performuar në Resorts Ëorld on the Strip.

Është tragjedia e fundit që i ndodh Celine pas vdekjes së bashkëshortit të saj Rene Angelil në moshën 73-vjeçare në vitin 2016. 

Celine ka tre djem me burrin e saj të ndjerë - Rene-Charles, 20 vjeç dhe binjakët Nelson dhe Eddy, 11 vjeç.

Ajo u takua me Renen në Kanada kur ajo ishte një këngëtare aspiruese 12-vjeçare dhe ai ishte tashmë 38 vjeç. Ai u bë menaxheri i saj.

Përkushtimi i tij për të ushqyer karrierën e saj thuhet se e shtyu atë të hipotekonte shtëpinë e tij në mënyrë që të mund të siguronte fonde për albumin e saj debutues të vitit 1981, La Voix du bon Dieu.

Rene dhe Celine filluan zyrtarisht lidhjen në vitin 1987 – kur ajo ishte vetëm 19 vjeç dhe ai 45 – dhe në vitin 1991 ata u fejuan.

Megjithatë, vetëm në vitin 1993 ajo publikoi romancën e tyre, duke e futur njoftimin në shënimet e albumit të saj The Color Of My Love.

Në dhjetor 1994 ata u martuan në bazilikën Notre-Dame të Montrealit, e cila u bë vendi për pagëzimin e djalit të tyre të madh Rene-Charles dhe funeralin e Rene.

Rene vdiq në moshën 73 vjeçare nga një atak në zemër ndërsa vuante nga kanceri i fundit në fyt në janar 2016. Dy ditë më vonë, Celine humbi vëllain e saj Danielin nga kanceri në fyt.

Atë gusht, Celine publikoi një album homazhe për të në frëngjisht të titulluar Encore un soir, me një këngë me të njëjtin emër që ishte një hit në tregjet frankofone.

ÇFARË ËSHTË SINDROMA E PERSONIT STIFF?

Kjo gjendje e rrallë është një çrregullim neurologjik. Origjina e saj është e paqartë.

Siç sugjeron emri, ai e mbyll në mënyrë progresive trupin në pozicione të ngurtë, duke filluar me muskujt trunkal (bust dhe qafë, duke u përhapur në gjymtyrë). 

Ndërsa sëmundja përparon, pacientët ndonjëherë bëhen të paaftë për të ecur ose përkulur.

Është interesante se ajo prek dy herë më shumë femra sesa meshkujt.

Shpesh lidhet me sëmundje të tjera autoimune si diabeti, tiroiditi, vitiligo dhe anemia pernicioze. 

Trajtimi përfshin barna kundër ankthit, relaksues muskulor, antikonvulsant dhe qetësues dhimbjesh, të cilët përmirësojnë simptomat, por nuk ka kurë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco