Pasi lavdëroi Hitlerin, ja çfarë Kanye West u kërkoi hebrenjve

Pasi lavdëroi Hitlerin, ja çfarë Kanye West u kërkoi hebrenjve

19:57, 07/12/2022

Kanye West disa ditë pasi shprehu dashurinë e tij për Hitlerin,  është rikthyer me fjalë të reja antisemite dhe provokuese.

Reperi u takua me themeluesin e Proud Boys, Gavin McInnes , (një organizatë amerikane e ekstremit të djathtë, neofashiste, nacionaliste dhe vetëm meshkuj në SHBA) në emër të një emisioni, duke u bërë thirrje hebrenjve që të “falnin Hitlerin”, West u shfaq me një maskë të zezë të plotë në fytyrë.

Ish-burri i Kim Kardashian ishte pjesa qendrore e një episodi 45-minutësh të titulluar “Saving Ye” në platformën “alt-djathtas” Censored.TV, i cili fillon me McInnes që shpreh dëshirën e tij për të “parandaluar Ye West që të bëhet antisemitik ose nazist”.

Veçanërisht, McInnes u ndalua nga Twitter, Facebook dhe Instagram në 2018 për promovimin e përmbajtjes në lidhje me grupet e dhunshme ekstremiste dhe gjuhën e urrejtjes. Gjatë podcast-it, West filloi një sulm ndaj komunitetit hebre në lidhje me “reputacionin” e Hitlerit, ndërsa ai nuk hezitoi ta krahasonte abortin me “gjenocid”.

Pasi përsëriti teorinë e konspiracionit se “hebrenjtë kontrollojnë shumicën e mediave, së bashku me bankat, së bashku me pronat e paluajtshme, së bashku me qendrat tregtare”, ai shtoi: “Hebrenjtë nuk arrijnë të më thonë se kë mund të dua dhe kë nuk mundem.. Ju nuk mund t’ia impononi dhimbjen tuaj kujtdo. Hebrenjtë e falin Hitlerin sot”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco