Dënohet me 21 vjet burg, burri që rrëmbeu qentë e Lady Gagës dhe qëlloi kujdestarin e tyre

Dënohet me 21 vjet burg, burri që rrëmbeu qentë e Lady Gagës dhe qëlloi kujdestarin e tyre

20:47, 06/12/2022

Një burrë që qëlloi dhe plagosi kujdestarin  e qenve të Lady Gaga-s gjatë një vjedhjeje qeni është dënuar me 21 vjet burg.

James Howard Jackson nuk pranoi asnjë kontest – ngjashëm me pranimin e fajësisë – për tentativë vrasjeje.

Ryan Fischer po shëtiste tre bulldogët francezë të këngëtarit në Hollywood në shkurt 2021 kur Jackson e qëlloi atë në gjoks, dëgjoi gjykata. Fischer tha se ai duhej të hiqte një pjesë të mushkërive të tij pas sulmit.

Image

Ai mori pjesë në seancën gjyqësore të së hënës dhe tha se të shtënat i kishin ndryshuar jetën përgjithmonë, raportoi CBS News. Zyra e Prokurorit të Qarkut të Los Anxhelosit e quajti sulmin “një akt të dhunshëm me zemër të ftohtë”.

Disa akuza të tjera me të cilat u përball Jackson u hodhën poshtë si pjesë e një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë. Jackson dhe një nga katër bashkëpunëtorët e tjerë morën dy nga qentë, Koji dhe Gustav, pas të shtënave. Një bulldog i tretë, Miss Asia, iku dhe u gjet më vonë nga policia.

Në atë kohë, policia tha se ata menduan se qentë ishin në shënjestër për shkak të racës së tyre – dhe jo për shkak të pronarit të tyre. Dy qentë e vjedhur u kthyen të padëmtuar dy ditë më vonë pasi Gaga ofroi një shpërblim prej 500,000 dollarësh (359,000 £).

Image

Dita e Jackson-it në gjykatë u vonua pasi ai u lirua gabimisht nga burgu në prill, në atë që Shërbimi i Marshallëve të SHBA e përshkroi në atë kohë si një “gabim klerik”. Ai u arrestua sërish në të njëjtin muaj.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco