Meghan Markle: 'Seksualiteti femëror akoma një tabu, kurse burrat…'

Meghan Markle: 'Seksualiteti femëror akoma një tabu, kurse burrat…'

13:52, 28/11/2022

Dukesha e Sussex ka trajtuar çështjen e seksualitetit femëror në podcastin e saj Archetypes dhe komenton se si  gratë janë ende të denigruara për të eksploruar seksualitetin e tyre, ndryshe nga burrat që janë gjithmonë të lavdëruar.

Gruaja e Princit Harry, vendosi të flasë për gratë dhe seksin në episodin e fundit të podcastit të saj Achetipiku, ku ajo specifikoi se, sipas saj, gratë janë ende të denigruara ashpër për të eksploruar seksualitetin e tyre, ndërsa burrat, përkundrazi, lavdërohen për këtë.

“Nuk e kuptoj se çfarë ka në  stigmatizimin që rrethon gratë, seksualitetin e tyre dhe eksplorimin e seksualitetit të tyre që është shumë më i shpifur se për një burrë,” tha Dukesha e Sussex në episodin e podcastit të saj spotify.

“Ndërsa plakesh, eksploron dhe fillon të kuptosh seksualitetin tënd, anën tënde femërore, por shpesh seksualiteti yt përdoret kundër teje.”

41-vjeçarja, nënë e dy fëmijëve Archie dhe Lilibet dhe ish-ylli i serialit Suits, specifikuan se si burrat festojnë kur flenë me më shumë njerëz, duke eksploruar kështu shijet e tyre seksuale ndërsa gratë e përbuzura tregojnë, anën e tyre më sensuale.

“Një njeri, qoftë ai një lojtar, duke u argëtuar apo çfarëdo që është duke bërë, shpesh festohet,” tha Meghan. Por për një grua, nuk ka rëndësi nëse ajo u bë gruaja më e suksesshme në botë, gjithmonë do të jetë dikush që do të thotë diçka për të: “Po, ajo ishte e tillë në kolegj.”

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco