Princ Harry, Elton John dhe të tjerë akuzojnë akuza ndaj 'Daily Mail' për përgjime

Princ Harry, Elton John dhe të tjerë akuzojnë akuza ndaj 'Daily Mail' për përgjime

15:47, 07/10/2022

Princi Harry i Britanisë, këngëtari Elton John dhe të tjerë kanë filluar veprimet ligjore kundër botuesit të gazetës Daily Mail për përgjime të dyshuara dhe shkelje të tjera të privatësisë, tha ekipi i tyre ligjor të enjten. 

Associated Newspapers, botues i Daily Mail, The Mail on Sunday dhe Mail Online, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Aktoret Elizabeth Hurley dhe Sadie Frost, bashkëshorti i Elton John dhe regjisori David Furnish, dhe Doreen Lawrence, nëna e adoleshentit Stephen Lawrence, i cili u vra në një sulm racist në vitin 1993, janë gjithashtu në mesin e grupit që ngriti padinë.

Këta individë kanë prova se Associated Newspapers ka shkelur privatësinë, ndër të tjera, duke instaluar pajisje përgjimi në makina dhe shtëpi dhe duke dëgjuar biseda të drejtpërdrejta telefonike private, tha firma ligjore Hamlins në një deklaratë.

Marrëdhënia mes Harry-t dhe gruas së tij Meghan dhe tabloidëve britanikë është përkeqësuar që nga dasma e tyre në vitin 2018.

Çifti më parë tha se nuk do të kishte “asnjë kontakt” me gazetat kryesore britanike, përfshirë Daily Mail, duke i akuzuar për raportime të rreme dhe ndërhyrëse.

Çifti përmendi mediat ndërhyrëse si një nga arsyet kryesore të vendimit të tyre për të lënë detyrat e tyre mbretërore dhe për t'u transferuar në SHBA.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco