Një transgjinore nga Filipina shpallet më e bukura në botë

Një transgjinore nga Filipina shpallet më e bukura në botë

08:56, 29/06/2022

Sipërmarrësja 27-vjeçare, i cili vjen nga provinca Cebu në Filipine, fitoi kurorën gjatë një finale televizive në qytetin tajlandez të Pattaya të shtunën.

E nisur në vitin 2004, Miss International Queen është e hapur për gratë transgjinore.

 Zakonisht mbahej çdo vit, por ngjarja u anulua në vitin 2021 për shkak të pandemisë Covid-19 .

 Ngjarja e sivjetshme ishte caktuar të përkonte me muajin e Krenarisë dhe kishte temën "Krenarë së bashku".

Ravena ishte në mesin e 23 garuesve që morën pjesë në konkurs.

Ajo është filipinazja e tretë që fiton titullin, sipas CNN.

Finalja e së shtunës, e cila u transmetua drejtpërdrejt në televizionin tajlandez, pa që garueset të dilnin në skenë me fustane mbrëmjeje dhe kostume kombëtare nga vendet e tyre përkatëse. 

Në rubrikën pyetje dhe përgjigje, Ravena tha se qëllimi i të qenit një mbretëreshë bukurie transgjinore ishte "të frymëzonte njerëzit e tjerë".

“Gjithmonë mendoj se pasuria më e bukur e të qenit njeri dhe një grua trans nuk është thjesht një kokë e mbushur me njohuri -- (ajo) duhet të jetë një zemër plot dashuri dhe respekt, një vesh që është gati për të dëgjuar dhe duar që (janë) të gatshme të ndihmojnë njerëzit e tjerë”, tha ajo në skenë.

Në një video të publikuar nga organizatorët e konkursit përpara shfaqjes, Ravena tha se kalimi i saj gjinor "nuk ka qenë i lehtë".

“Pranimi nga familjarët e mi është dhurata më e mirë që kam marrë gjatë udhëtimit tim trans”, tha Ravena, e cila më vonë ia kushtoi fitoren nënës së saj.

"Komuniteti trans ka ende (tani) për të bërë në luftën për barazi", shtoi Ravena në video. 

“Dhe meqë më është dhënë fjala, me të vërtetë dua ta maksimizoj këtë mundësi dhe të bëj një ndryshim sa më shumë që të mundem”.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco