Ndërron jetë fituesi i ‘Emmy’ dhe komediani i njohur

Ndërron jetë fituesi i ‘Emmy’ dhe komediani i njohur

20:40, 21/01/2022

Louie Anderson ka ndërruar jetë në moshën 68 vjeçare nga një sëmundje e keqe.

Lajmin e konfirmoi përfaqësuesi i tij, Glenn Schwartz, për “ET” në një deklaratë të premten.

 

Schwartz i thotë “ET” se Anderson vdiq “në mënyrë të qetë” të premten në mëngjes në Las Vegas, Nevada.

Anderson është i njohur për rolin e tij si Maurice në “Coming to America” dhe “Coming to America 2”, si dhe rolin e Christine Baskets në serialin “Baskets”, i cili i dha atij një çmim  “Emmy”.

 

Anderson pati gjithashtu role në filmat “Search Party”, “Young Sheldon”, “Touched by an Angel”, “Chicago Hope” dhe “Grace Under Fire”, si dhe një film të paharrueshëm në filmin hit të vitit 1986 “Ferris Bueller’s Day Off”.

Ai është gjithashtu autori i librave më të shitur Dear Dad, Letters From a Adult Child, Goodbye Jumbo… Hello Cruel World, The F Word, How to Survive Your Family, dhe Hey Mami.

 

Në fillim të kësaj jave, Anderson u shtrua në spital ndërsa po trajtohej për kancerin e gjakut.

Anderson është përballur me probleme të shumta shëndetësore në të kaluarën, duke përfshirë një operacion në zemër në vitin 2003.

Anderson u lind dhe u rrit në Saint Paul, Minesota dhe është më i vogli nga 11 fëmijë në familje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco