Pavarësisht Covidit, Izraeli do ta organizojë 'Miss Universe 2021'

Pavarësisht Covidit, Izraeli do ta organizojë 'Miss Universe 2021'

20:51, 01/12/2021

Izraeli do të presë konkursin e bukurisë Miss Universe në resortin Eilat të Detit të Kuq më 12 dhjetor.

Pavarësisht vendosjes së kufizimeve të udhëtimit në përpjekje për të shmangur variantin Omicron të koronavirusit, ka thënë Ministri i Turizmit, Yoel Razvozov, shkruan Reuters.

Të shtunën, Izraeli njoftoi se i ndalon të huajt të hyjnë në vend, por Razvozov të dielën u tha gazetarëve se për pjesëmarrësit në konkursin Miss Universe do të bëhet përjashtim ndërsa ndoshta do t’i nënshtroheshin testit PCR çdo 48 orë dhe masave të tjera paraprake.

“Kjo është një ngjarje që do të transmetohet në 174 vende, një ngjarje shumë e rëndësishme, një ngjarje për të cilën Eilat gjithashtu ka shumë nevojë”, tha ai përpara mbledhjes javore të kabinetit.

“Ne do të dimë se si ta menaxhojmë këtë ngjarje. Pra, duke përdorur komitetin e heqjes dorë, do të kemi ngjarje të tilla, për të cilat vendi tashmë është angazhuar dhe nuk mund t’i anulojë”, ka shtuar ai.

Në komentet televizive në mbledhjen e kabinetit, kryeministri Naftali Bennett tha se Izraeli duhet të shtrëngojë kufijtë e tij për ta mbajtur vendin të hapur nga brenda.

Izraeli do të jetë në gjendje të presë konkursin për herë të parë muajin e ardhshëm, pasi rastet e koronavirusit në vend kanë mbetur relativisht të ulëta me të paktën një variant Omicron të zbuluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco