Rihanna merr vëmendje në ceremoninë e betimit të presidentit të parë të Barbados

Rihanna merr vëmendje në ceremoninë e betimit të presidentit të parë të Barbados

14:18, 30/11/2021

Barbados filloi një epokë të re të hënën pasi i dha fund rolit 55-vjeçar të Mbretëreshës si kreu i shtetit dhe u bë republika e re në botë.

Dhe, Rihanna ishte e pranishme për të dëshmuar momentin historik kur presidenti inaugurues Dame Sandra Mason u betua gjatë një ceremonie të kryesuar nga Princi Charles në kryeqytetin e ishullit të Karaibeve, Bridgetown.

Ylli i popit, i kthyer në miliarder, ishte në mesin e shumë personaliteteve, përfshirë Princin e Uellsit, të pranishëm për të marrë pjesë në ceremoni.

Rihanna u nderua gjithashtu me Çmimin “Hero Kombëtar” menjëherë pasi vendi u bë republikë. Ishte kryeministrja e Barbados, Mia Mottley, ajo që do t’i jepte nderin duke iu referuar një prej këngëve të saj hit.

“Vazhdoni të shkëlqeni si një diamant dhe t’i jepni nder kombit tuaj me veprat tuaja, me veprimet tuaja,” i tha kryeministrja Rihanna-s, në një shenjë për këngën e saj në krye të listës së vitit 2012, “Diamonds”.

Themeluesja e “Fenty Beauty” u sigurua se ajo tërhoqi vëmendjen me një fustan mëndafshi portokalli dhe taka me rripa teksa u urua nga ish-marrësi Sir Garfield Sobers.

Ajo është gruaja e dytë në historinë e Barbados që i jepet nderi i Heroit Kombëtar pas udhëheqëses fetare Sarah Ann Gill, e cila vdiq në 1866.

Riri është gjithashtu vetëm një nga dy Heronjtë Kombëtarë të Barbados që jetojnë, ndërsa tjetri është lojtari 85-vjeçar i kriketit Sir Garfield, i cili mori titullin në 1998.

Me njohjen e Heroit Kombëtar të Barbados, Rihanna merr titullin e plotë e Shkëlqyerja e duhur Robyn Rihanna Fenty për jetë.

Përpara këtij nderi të fundit, ylli i “Break It Off” kishte shërbyer si ambasadore e Barbados që nga shtatori 2018.

Gjatë ceremonisë së së hënës, duartrokitjet shpërthyen në Sheshin e Heronjve Kombëtarë në kryeqytetin Bridgetown, kur Dame Sandra u betua nga kryetari i drejtësisë Sir Marston Gibson dhe u shpall si ‘Shkëlqesia e saj Dame Sandra Prunella Mason Presidente e Barbados’.

Kultura, historia dhe arritjet e ishullit u festuan me muzikë, valle dhe fjalë të folura gjatë ceremonisë dhe një numër poetësh dhe aktivistësh kritikuan të kaluarën koloniale të kombit ishull dhe bënë thirrje që ai të përqafojë mundësitë për t’u bërë republikë.

Poetja Cyndi Celeste përmblodhi gjendjen shpirtërore kur tha: “Sot, pasi qeveritë e njëpasnjëshme janë përpjekur dhe kanë dështuar të rindezin flakën, ne më në fund ngritëm flamurin e një kombi që nuk qëndron më i kapur pas bishtave të palltos koloniale për identitetin e tij.

“Dhe ndoshta, ne kemi qenë kaq të përqendruar në kërkimin e problemeve, saqë nuk i njohim mundësitë që na janë dhënë… duke hequr gjurmët e një monarkie do të thotë që ne mund të denoncojmë emrin “Anglia e vogël” dhe t’i japim pushtetet e shteti në çdo qytetar Barbados”.

Princi i Uellsit përfaqësoi Mbretërinë e Bashkuar në ceremoninë televizive në ajër të hapur dhe në një fjalim u pranua gjithashtu ngrohtësisht nga të ftuarit kur i tha republikës së re: “Unë gjithmonë do ta konsideroj veten një mik të Barbados”.

Fjalimi i Charles ishte një mesazh pozitiv, sikur të ishte shkruar për një shfajësim të ngushtë, duke mos pasur asnjë keqardhje për vendimin e marrë nga udhëheqësit Barbadian, dhe gjithashtu pranonte rolin e Britanisë në “mizorinë e tmerrshme të skllavërisë”.

Ai renditi mënyrat se si do të “mbetet thellësisht i përkushtuar ndaj këtij vendi shumë të veçantë”, duke theksuar përpjekjet e vazhdueshme të bamirësisë së tij Prince’s Trust International për të mbështetur të rinjtë e Barbados dhe punën e tij me qeverinë e tyre për çështje si ndryshimi i klimës.

Princi i Uellsit tha se skllavëria ishte një “mizori e tmerrshme që njolloset përgjithmonë historinë tonë” ndërsa stafeta u kalua.

Charles kishte fluturuar në ishullin tropikal si përfaqësuesi i kreut të shtetit të tij, Mbretëreshës – por pas ceremonisë së mesnatës në kryeqytetin Bridgetown, ai tani është thjesht një personalitet i vizituar pasi shikoi Presidenten e re, Dame Sandra Mason, duke u inauguruar.

Por një protestë e planifikuar kundër pranisë së tij në Barbados dhe thirrjes për dëmshpërblime të skllavërisë nga Familja Mbretërore u anulua pasi qeveria e ishullit u mohoi atyre një leje për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

Dorëzimi i pushtetit u zgjodh qartë në përvjetorin e pavarësisë së Barbados nga Britania në vitin 1966.

Në fjalimin e tij, Princi i Uellsit tha se ai respektonte vendimin e qeverisë së tij për t’u bërë republikë, por ishte i kënaqur që po mbetej në Commonwealth.

Ai tha: “Krijimi i kësaj Republike ofron një fillim të ri, por gjithashtu shënon një pikë në një vazhdimësi, një moment historik në rrugën e gjatë që jo vetëm keni bërë, por që keni ndërtuar.

“Nga ditët më të errëta të së kaluarës sonë dhe mizoria e tmerrshme e skllavërisë, e cila njolloset përgjithmonë historinë tonë, njerëzit e këtij ishulli e kaluan rrugën e tyre me guxim të jashtëzakonshëm. Emancipimi, vetëqeverisja dhe pavarësia ishin rrugët tuaja. Liria, drejtësia dhe vetëvendosja kanë qenë udhërrëfyesit tuaj. Udhëtimi juaj i gjatë ju ka sjellë në këtë moment, jo si destinacionin tuaj, por si një pikë të favorshme nga e cila mund të vëzhgoni një horizont të ri”.

Nuk kishte asnjë referendum që Barbados të bëhej republikë, dhe me koronavirusin që do të thotë se festimet janë të heshtura dhe jo të hapura për publikun e gjerë, pati pak zhurmë për ndryshimin.

Në realitet, do të nënkuptojë pak ndryshim të dukshëm për 290,000 banorët e këtij kombi prej 170 miljesh katrore, i cili shtrihet në Atlantik në lindje të Karaibeve.

Presidentja e re thjesht kalon nga roli i saj deri dje si Guvernatorja e Përgjithshme e mbretërve – dhe fytyra e Mbretëreshës ishte zhdukur prej kohësh nga monedhat dhe pullat.

Forcat e armatosura thjesht do të marrin butona të rinj në uniformat e tyre dhe burgu i ishullit nuk është më ‘madhështia e saj’.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco