Miss Italia, apsirantja e parë homoseksuale: Dua të ndez...

Miss Italia, apsirantja e parë homoseksuale: Dua të ndez...

09:00, 29/11/2021

Giulia Talia është konkurrentja e parë homoseksuale që merr pjesë në Miss Italia . 

24 vjeçarja, jeton prej tre vitesh me partneren e saj Barbara dhe thotë se është "e lumtur që ndez një far për këtë çështje". 

E kurorëzuar Miss Cinema Roma 2020, Giulia hyri në parafinale menjëherë pas versionit të mëparshëm të reduktuar të garës, për shkak të një pandemie. 

E për sulmet apo ofendimet e mundshme për orientimin e saj seksual, ajo thotë: “Nuk kam frikë, përkundrazi mezi pres”.

Premtimi i dhënë gjyshes Sandrës- Në një intervistë për Corriere della Sera , Giulia Talia thotë se nuk e kishte ëndërruar kurrë, si fëmijë, të merrte pjesë në Miss Italia. 

Por kur fitoi Miriam Leone, ajo kujton: "Isha dhjetë vjeç dhe gjyshja ime tha: një ditë do të shkosh edhe ti". 

Gjyshja e saj Sandra ka ndërruar jetë nga Covid, por premtimi është mbajtur nga Giulia.

Fati i Giulias në Miss Italia do të bëhet i ditur më 30 nëntor, ditë në të cilën ajo do të dijë nëse do të jetë në mesin e njëzet finalisteve të garës kryesore apo nëse në vend të kësaj do të përfshihet në mesin e dhjetë që do të kandidojnë për atë të Miss. 

“Gjithçka e mora vesh në universitet” – 24-vjeçarja prej afro tre vitesh jeton me partneren e saj, Barbarën. “Ne u takuam në një klub me miqtë, një muaj më vonë ishim në Santorini për një fundjavë dhe shtatë muaj më vonë jetonim bashkë”, shprehet ajo. Megjithatë, zbulimi i identitetit të saj seksual ishte synimi i një rruge më të gjatë dhe jo të lehtë. “Mendoj se e kam pasur gjithmonë këtë ndërgjegjësim, por u rrëzua në një cep. Isha e fejuar për një kohë të gjatë me Andrean, i cili u njoh me prindërit e mi. Më pas në vitin e parë të universitetit kuptova që pamja e vajzave më emociononte si ato e meshkujve, madje më shumë. Dhe pastaj e lashë veten të shkonte."

Daljet dhe planet e martesës- E diplomuar për skenografi në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë, e sapodiplomuar nga Master në Dizajn të Brendshëm, Giulia është praktikante në një studio arkitekture dhe në mbrëmje punon edhe në një pub. Një jetë plot ide dhe angazhime, në të cilën, megjithatë, nuk ishte e lehtë të tregoje për veten as me miqtë: "Kisha frikë se mos gjykohesha. Pastaj kuptova se të gjithë jemi të ndryshëm. Mund ta jetosh jeten si te duash.Ne nje moment desha ta prezantoj Barbaren me prinderit e mi.Motra ime Chiara,kater vjet me e vogel se une ishte e para qe ia rrefeva. " Së bashku me partneren e saj, Giulia fantazon për martesën dhe diskuton për projektet e ardhshme: “Ne fantazojmë martesën: do të doja ta festoja në një vilë në det.

Sulmet sociale - Pjesëmarrja e një konkurrenteje homoseksuale haptazi në një konkurs bukurie në Itali të kujton me pikëllim historinë e Erika Matinës , finaliste e Miss World Italia e kërcënuar për orientimin e saj.

 "Pres pak a shume te njejtat gjera, nuk kam frike' " pergjigjet ajo.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco