Natalie Portman flet për seksualizimin si aktore adoleshente: 'Kjo më bëri të kem frikë'

Natalie Portman flet për seksualizimin si aktore adoleshente: 'Kjo më bëri të kem frikë'

10:22, 10/12/2020

Natalie Portman duket se po reflekton mbi fillimin e karrierës së saj në Hollywood, e cila filloi kur ajo ishte vetëm një adoleshente.

Një nga rolet më të hershme të aktores u zhvillua në filmin  "Vajzat e Bukura" të vitit 1996.

Portman, tani 39-vjeçare, u shfaq në "Armchair Expert" me Dax Shepard dhe Monica Padman ku diskutoi se si arritja e famës dhe adhurimit nga të huajt në një moshë kaq të re, e detyroi atë të mbronte veten.

"Duke qenë e seksualizuar mendoj se e largova seksualitetin tim sepse kjo më bëri të kem frikë", u tha aktorja drejtuesve.

"Është një gjë e komplikuar. Ndjehesh mire kur njerëzit të komplimentojë si vajzë të re por kjo është edhe e komplikuar sepse nuk të bën të ndihesh domosdoshmërisht mirë ose të ndihesh gjithmonë e sigurt ", tha ajo.

Në 1997, Portman refuzoi rolin e Lolita në filmin e Adrian Lyne të librit të Vladimir Nabokov të vitit 1995, ku në fokus ishtë një burrë i moshës mesatare i cili është i përfshirë seksualisht me një 12-vjeçare.

Portman vazhdoi duke thënë se ajo ishte "patjetër e vetëdijshme" për vëmendjen që i morën rolet e saj të filmit , dhe ndërsa portretizimi i personazheve në ekran mund të merrte vëmendje të padëshiruar, ajo vendosi të mbronte veten dhe të mos linte të tjerët ta objektivizonin.

"Kjo më bëri të ndihem e sigurt sepse tregoi që unë jam konservatore, serioze dhe duhet të më respektoni," vazhdoi Portman. 

"Ndërsa në atë moshë, ju keni seksualitetin tuaj dhe keni dëshirën tuaj dhe dëshironi të eksploroni gjëra ... por ju nuk ndiheni të sigurt më, kur ka të moshuar të interesuar."

"Kaq shumë njerëz kishin këtë përshtypje për mua, se isha shumë serioze, e matur dhe konservatore teksa unë rritesha. E kuptova se e kultivova me vetëdije sepse ishin mënyra që më bënin të ndihesha e sigurt".

Shepard, i cili është i martuar me aktoren Kristen Bell , rrëfeu se më parë kishte një fotografi të Portman të mbajtur në kutine e mjeteve të tij për vite me rradhë.

"Kështu që kur Kristen dhe unë filluam të takoheshim për herë të parë, ajo doli në garazh, ajo vuri re se kutia ime e mjeteve ishte e hapur dhe kishte një fotografi gjigande tënden. Ajo kishte qenë në kutinë time të mjeteve për 12 vjet. Ti je aktorja ime e preferuar nga të gjithë kohërat. Unë nuk e di nëse është mirë apo keq që po e them këtë tani," pëshpëriti Shepard.

Në prapavijë, Portman tha se ishte me fat që ajo kishte bërë hapa të “sigurt" në karrierën e saj të hershme.

"Përfundoi, për fat të mirë," tha ajo.

Sot, Portman, bën shaka, teksa thotë se ajo bën një jetë mjaft "të mërzitshme". 

Në vitin 2012 ajo u martua me Benjamin Millepied.

Dyshja ndajnë dy fëmijë së bashku, djalin Aleph, 9 vjeç dhe vajzën, Amalia, 3 vjeçe. 

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco