Dikur u nominua për Oscar, sot aktori i filmit të njohur punon në mobil shop

Dikur u nominua për Oscar, sot aktori i filmit të njohur punon në mobil shop

09:48, 05/10/2020

Aktori i Barkhad Abdi, i cili luajti nĂ« filmin ‘Captain Phillips’, pas kĂ«tij roli mbeti pa para dhe u kthye qĂ« tĂ« punojĂ« nĂ« mobil shopin e vĂ«llaut tĂ« tij nĂ« Minneapolis

Filmi ‘Captain Phillips’ kishte njĂ« sukses shumĂ« tĂ« madh komercial, i cili kishte fituar mbi 218 milionĂ« euro nĂ« arkat filmike.

Ngjarja e filmit nisĂ« kur nĂ« prill tĂ« vitit 2009, anija amerikane e Maersk Alabama lundron drejt destinacionit tĂ« saj nĂ« njĂ« ditĂ« qĂ« duket si çdo tjetĂ«r. Papritur, piratĂ«t somalezĂ« garojnĂ« drejt anijes, ngjiten nĂ« bord dhe marrin tĂ« gjithĂ« peng. Kapiteni i anijes, Richard Phillips (Tom Hanks), kĂ«rkon tĂ« mbrojĂ« ekuipazhin e tij nga pushtuesit armiqĂ«sor, dhe udhĂ«heqĂ«si i tyre, Muse (Barkhad Abdi). PiratĂ«t kĂ«rkojnĂ« miliona dollarĂ«, dhe Phillips duhet tĂ« pĂ«rdorĂ« mendjen e tij pĂ«r t’u siguruar qĂ« tĂ« gjithĂ« mbijetojnĂ« dhe kthehen nĂ« shtĂ«pi tĂ« sigurt.

Mirëpo edhe pse filmi Captain Phillips ishte një sukses komercial, duke fituar aq shumë para në arkat filmike, aktori somalez Barkhad Abdi, u pagua vetëm 65 mijë dollarë për rolin e tij. Ai la gjithçka pas për të filluar karrierën si aktor, por pas filmit mbeti aq pa para, sa edhe kostumin që e veshi në natën e çmimeve Oskar ku ishte i nominuar, u detyrua ta marrë me qera, e jo ta blejë.

Ai u kthye të punojë në mobil shop-in e vëllaut të tij në Minneapolis, ndonëse pati herë pas here role të vogla në projekte të tjera

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco