Ankandi i parë solar prej 100 MW, nënshkruhet kontrata – investim në vlerë mbi 70 milionë euro

Ankandi i parë solar prej 100 MW, nënshkruhet kontrata – investim në vlerë mbi 70 milionë euro

13:49, 31/05/2024

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka bërë të ditur se kanë nënshkruar kontratën e zhvillimit të projektit të ankandit të parë solar prej 100 MW me konsorciumin “Orllati’, të përbërë nga Orllati Groupe nga Zvicra, Holdigaz nga Zvicra, ZPV nga Gjermania dhe Jaha Solar nga Kosova.

Rizvanolli në një postim në Facebook shkruan se ky investim prej mbi 70 milionë euro, nuk do të ishte i mundur pa iniciativën e vullnetin e Avni e Destan Orllati, ndër ndërmarrësit më të suksesshëm e respektuar në Zvicër.

“Shembujt si ky demonstrojnë më së miri se sa me fat është shteti i Kosovës që ka një mërgatë të suksesshme e të fuqishme, të gatshme për të kontribuar në zhvillimin e vendit dhe marrëdhëniet mes vendlindjes dhe shteteve ku jetojnë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco