Inflacioni në Evropë bie në nivelin më të ulët që nga pushtimi rus në Ukrainë

Inflacioni në Evropë bie në nivelin më të ulët që nga pushtimi rus në Ukrainë

12:51, 01/06/2023

Inflacioni në Evropë ka rënë në ritmin e tij më të ngadaltë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, duke forcuar rastin që banka qendrore e rajonit t'i japë fund së shpejti rritjet e normave të interesit .

Çmimet e konsumit në 20 vendet që përdorin euron u rritën 6.1% muajin e kaluar krahasuar me një vit më parë, duke u ulur nga 7% në prill, sipas një vlerësimi fillestar të enjten nga agjencia e statistikave të Bashkimit Evropian.

Kjo është norma më e ulët e inflacionit që nga shkurti i vitit 2022, kur Moska nisi një pushtim në shkallë të plotë të fqinjit të saj, duke i çuar çmimet globale të energjisë në rritje.

Ritmi i rritjes së çmimeve të ushqimeve u lehtësua për të dytin muaj radhazi në maj, ndërsa çmimet e energjisë realisht ranë. 

Inflacioni bazë, i cili heq ushqimin dhe energjinë, u ngadalësua në 5.3% - niveli më i ulët në katër muaj.

Inflacioni ka rënë ndjeshëm në Gjermani, Francë, Itali dhe Spanjë, treguan të dhënat kombëtare të publikuara të mërkurën. 

Rritjet e çmimeve u lehtësuan në një gamë të gjerë kategorish produktesh në ekonomitë më të mëdha të Evropës.

Kjo mund t'i japë Bankës Qendrore Evropiane arsye për të ndalur së shpejti rritjen e normave të interesit, megjithëse presidentja e BQE-së Christine Lagarde tha të enjten se politikëbërësit kishin ende "tokë për të mbuluar për të sjellë normat e interesit në nivele mjaft kufizuese".

"Sot, inflacioni është shumë i lartë dhe do të mbetet i tillë për një kohë të gjatë," tha Lagarde në një konferencë bankare në Gjermani.

 pushtimi rus i Ukrainës ka ndryshuar thellësisht ekonominë e Evropës, duke bërë që çmimet e ushqimit dhe energjisë të rriten në mënyrë dramatike. Në përpjekje për të ngadalësuar inflacionin, BQE ka rritur disa herë normat e interesit.

Para luftës, Evropa importonte sasi të mëdha gazi natyror dhe nafte nga Rusia. Shkëputja e këtij furnizimi të lirë të energjisë ishte një proces i dhimbshëm dhe fillimisht i ngadaltë për shumë vende evropiane. 

Ndërkohë që pati një vërshim të madh simpatie për Ukrainën në muajt e parë të luftës, disa analistë kishin frikë se mbështetja evropiane mund të zvogëlohej ndërsa konflikti u zvarrit dhe u shkaktoi kosto të rënda konsumatorëve – veçanërisht gjatë dimrit, kur pritej që kostot e larta të energjisë të rëndoheshin. më e vështira.

Por, si për shkak të aftësisë së Evropës për të rimbushur rezervat e saj të gazit gjatë muajve më të butë, ashtu edhe për shkak të një sërë masash mbështetëse të zbatuara nga qeveritë, konsumatorët nuk duhej të përballonin kostot aq të rënda sa mendohej fillimisht.

Lajmet e sotme për rënien e inflacionit do të vijnë si një lehtësim i mirëpritur për qeveritë dhe konsumatorët në të gjithë kontinentin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco