Bitcoin arrin në 30,000 dollarë

Bitcoin arrin në 30,000 dollarë

14:55, 26/04/2023

Bitcoin është ngritur mbi 30,000 dollarë për herë të parë që nga qershori 2022.

Kjo, pasi kriptovalutat vazhdojnë të tejkalojnë klasat e tjera kryesore të aktiveve mes pritshmërive që bankat qendrore do të ndalojnë rritjen e normës.

Bitcoin tani është rritur me 82% që nga 31 dhjetori, duke mposhtur me lehtësi fitimin prej 19% të indeksit të teknologjisë Nasdaq 100.

Ari, një tjetër i preferuar i investitorëve këtë vit, është rritur me 9.6%.

Ngjitja e shpejtë e Crypto-s e ka kaluar kasafortën e Bitcoin aty ku qëndronte kur fondi mbrojtës Three Arrows Capital shpërtheu verën e kaluar – megjithatë ai mbetet më shumë se 50% nën nivelin e tij të lartë të të gjitha kohërave në nëntor 2021.

Asetet dixhitale shpërthyen pas javësh të tregtimit të kufizuar gjatë dy sesioneve të fundit, me analistët që cituan faktorë teknikë, si dhe baste për politikën më të lehtë monetare. Por likuiditeti është vazhdimisht i ulët, i cili thotë se shtrembëron çmimet dhe mund të shkaktojë një ndryshim të shpejtë nëse bankat qendrore qëndrojnë të patundura në luftën kundër inflacionit.

“30 mijë janë shumë të rëndësishme si për arsye teknike ashtu edhe për arsye themelore”, tha Mati Greenspan, shef ekzekutiv i Quantum Economics.

“Rezistenca është rritur për tre javë rresht dhe tani më në fund është thyer.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco