Credit Suisse do të marrë hua deri në 54 miliardë dollarë mes frikës së krizës bankare

Credit Suisse do të marrë hua deri në 54 miliardë dollarë mes frikës së krizës bankare

11:11, 16/03/2023

Credit Suisse do të marrë hua deri në 50 miliardë franga zvicerane (54 miliardë dollarë) nga banka qendrore e Zvicrës për të forcuar besimin tek huadhënësi me probleme mes shqetësimeve për shëndetin e sistemit bankar global pas rënies së Silicon Valley Bank (SVB ) .

Credit Suisse tha të enjten se kredia nga Banka Kombëtare Zvicerane (SNB) do të mbështeste bizneset kryesore të bankës pasi ndërmori "hapat e nevojshëm për të krijuar një bankë më të thjeshtë dhe më të fokusuar të ndërtuar rreth nevojave të klientit".

Huadhënësi me bazë në Cyrih tha se do të blinte gjithashtu rreth 3 miliardë dollarë të borxhit të tij.

“Ky likuiditet shtesë do të mbështeste bizneset dhe klientët kryesorë të Credit Suisse pasi Credit Suisse ndërmerr hapat e nevojshëm për të krijuar një bankë më të thjeshtë dhe më të fokusuar të ndërtuar mbi nevojat e klientëve,” tha banka.

Aksionet e Credit Suisse u rritën me 30 për qind të enjten pas njoftimit, duke rritur besimin teksa frika për sistemin bankar u zhvendos nga Shtetet e Bashkuara në Evropë.

Njoftimi vjen pasi aksionet e Credit Suisse humbën më shumë se një të katërtën e vlerës së tyre mes shqetësimeve të vazhdueshme të tregut si pasojë e kolapsit të SVB – dështimi më i madh i bankës në Shtetet e Bashkuara që nga viti 2008.

Rritja e aksioneve erdhi pasi kryetari i Bankës Kombëtare Saudite, aksioneri më i madh i Credit Suisse, tha në një intervistë televizive të mërkurën se huadhënësi "absolutisht nuk do të rriste" aksionet e tij në bankë.

Trazirat bankare kanë hedhur hije mbi takimin e së enjtes të Bankës Qendrore Evropiane. Përpara se të shpërthente kaosi, kryetarja e BQE-së, Christine Lagarde, kishte thënë se ishte "shumë e mundshme" që banka do të bënte një rritje të madhe, gjysmë pikë përqindjeje të normës për të trajtuar inflacionin e lartë kokëfortë.

Në një deklaratë të enjten, shefi ekzekutiv i Credit Suisse, Ulrich Körner tha se masat "demonstrojnë veprim vendimtar për të forcuar Credit Suisse ndërsa ne vazhdojmë transformimin tonë strategjik për të ofruar vlerë për klientët tanë dhe palët e tjera të interesuara".

“Falënderojmë SNB-në dhe FINMA-n [Autoriteti Zviceran i Mbikëqyrjes së Tregut Financiar] ndërsa ne ekzekutojmë transformimin tonë strategjik,” tha Körner. “Ekipi im dhe unë jemi të vendosur të ecim përpara me shpejtësi për të ofruar një bankë më të thjeshtë dhe më të fokusuar të ndërtuar rreth nevojave të klientit.”

SNB dhe FINMA thanë të mërkurën se ishin të gatshëm për të vënë likuiditetin në dispozicion të Credit Suisse nëse ishte e nevojshme, megjithëse kapitali dhe nivelet e likuiditetit të bankës plotësuan kërkesat rregullatore.

"Deklarata e Bankës Qendrore të Zvicrës ishte një deklaratë e mirë, shumë e nuancuar dhe e formuluar me kujdes, duke treguar mbështetje për bankën dhe një gatishmëri për të bërë "çfarëdo që duhet", tha për Al Jazeera profesoresha Barbara Casu, e Shkollës së Biznesit Bayes.

Problemet e Credit Suisse kanë shtuar një shitje të aksioneve të bankave në SHBA, Evropë dhe Azi, të shkaktuar nga shpërbërja e SVB dhe dështimet e mëvonshme të huadhënësve të fokusuar në kriptomonedha Signature Bank dhe Silvergate Capital.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco