Po vjen një recesion global? Ekspertët po ngrenë alarmain

Po vjen një recesion global? Ekspertët po ngrenë alarmain

16:10, 29/09/2022

Gjatë javës së kaluar, figura të profilit të lartë, nga kreu i Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT) deri te ekonomisti amerikan, fitues i çmimit Nobel, Paul Krugman, kanë dhënë alarmin për gjasat e një rënieje globale.

Në një sondazh të publikuar nga Forumi Ekonomik Botëror me bazë në Zvicër të mërkurën, shtatë nga 10 të anketuar në një kampion prej 22 ekonomistësh kryesorë të sektorit privat dhe publik thanë se besonin se një recesion global ishte të paktën disi i mundshëm në vitin 2023.

Ndërkohë, Ned Davis Research, një firmë kërkimore me bazë në Florida, e njohur për modelin e saj të probabilitetit të recesionit global, rriti gjasat e një recesioni global vitin e ardhshëm në 98.1 përqind, më i larti që nga rënia e lidhur me pandeminë COVID-19 të vitit 2020 dhe financiare globale. kriza e viteve 2008-2009.

Ndërkohë që lufta në Ukrainë, politikat drakoniane të pandemisë së Kinës dhe inflacioni i sfilitur po turbullojnë perspektivën ekonomike, investitorët janë veçanërisht të shqetësuar për perspektivën e Rezervës Federale të Shteteve të Bashkuara për të rritur normat e interesit aq agresivisht sa ekonomia më e madhe në botë bie në recesion, duke marrë shumë e pjesës tjetër të botës me të.

Historikisht, SHBA-ja dhe bankat e tjera qendrore e kanë pasur të vështirë të menaxhojnë detyrën e rritjes së normave , gjë që rrit koston e huamarrjes dhe investimeve për bizneset dhe familjet - pa i dhënë një goditje të rëndë rritjes ekonomike. Recesionet e kaluara, të cilat zakonisht përkufizohen si dy tremujorë radhazi të rritjes negative, janë fajësuar për përpjekjet e Fed për të ulur inflacionin e lartë, duke përfshirë rëniet e njëpasnjëshme në fillim të viteve 1980.

Kritikët, duke përfshirë ekonomistë të njohur si Jeremy Siegel, kanë akuzuar Fed-in e SHBA-së këtë herë se ka pritur shumë gjatë për të filluar rritjen e normave, vetëm për t'iu drejtuar rritjeve drastike kohët e fundit për të kompensuar mosveprimin e saj të mëparshëm.

Pavarësisht se ka shpresë për një "ulje të butë" për ekonominë, kryetari i Fed-it të SHBA-së, Jerome Powell, pranoi javën e kaluar se zyrtarët e bankës qendrore "nuk e dinë" nëse përpjekjet e tyre për të frenuar inflacionin do të çojnë në një recesion ose sa i rëndë do të ishte një recesion. të jetë.

“Për SHBA-në, nëse inflacioni nuk tregon shenja ftohjeje në muajt e fundit të 2022 dhe masat e pritjeve të inflacionit fillojnë të rriten, kjo do ta detyronte Rezervën Federale të vazhdojë me rritje agresive të normave përtej 2022 deri në pranverën e 2023. Sipas mendimit tim, atëherë ekonomia do të bjerë në një recesion”, tha për Al Jazeera Pao-Lin Tien, një asistent profesor i ekonomisë në Universitetin George Washington.

“Unë mendoj se një situatë e ngjashme do të zbatohej edhe për vendet e tjera, nëse bankat qendrore detyrohen të rrisin normat në mënyrë agresive dhe këmbëngulëse, qoftë për të mbrojtur monedhën e tyre ose për të zbutur inflacionin, atëherë një recesion është i pashmangshëm.”

Campbell R Harvey, një profesor në Shkollën e Biznesit Fuqua të Universitetit Duke, i cili ishte pionier i përdorimit të yield-eve të tregut të obligacioneve amerikane për të parashikuar recesionet, tha se veprimet e Fed-it mund ta “shtonin lehtësisht ekonominë në recesion – dhe një recesion do të ishte shumë efektiv në uljen e inflacionit. ”

“Megjithatë, recesionet janë shumë të dhimbshme”, tha Harvey për Al Jazeera. "Askush nuk dëshiron të pushohet nga puna ose të detyrohet të mbledhë ndihmën e qeverisë për një periudhë të gjatë kohore."

Megjithatë, Harvey tha se treguesi i kurbës së yield-eve që ai ka përdorur për të parashikuar tetë recesionet e fundit nuk tregonte një rënie të afërt, pasi kurba duhej të përmbysej për një tremujor të plotë.

“Kur ndodh një përmbysje, është një lajm shumë i keq dhe shoqërohet me një recesion,” tha ai.

Rreziqet në Evropë, Azi

Jashtë SHBA-së, erërat e kundërta ekonomike ofrojnë pak arsye për optimizëm.

Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar, tre nga ekonomitë më të mëdha të Evropës, pritet të pësojnë recesione të gjata vitin e ardhshëm, kryesisht për shkak të problemeve të furnizimit me energji të shkaktuara nga pushtimi rus në Ukrainë, tha Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). të hënën.

OECD pret që eurozona të rritet me vetëm 0.3 për qind në vitin 2023, duke treguar se shumë nga ekonomitë e bllokut do të jenë në recesion gjatë periudhave të vitit.

Ndërsa Azia Paqësori pritet të shmangë tkurrjen, bllokimet dhe kufizimet kufitare "zero-COVID" të Kinës po bëhen një zvarritje serioze në potencialin e rritjes së rajonit.

Të martën, Banka Botërore uli parashikimin e saj ekonomik për Azinë Paqësor në 3.2 për qind, nga 5 për qind në prill dhe gati përgjysmoi parashikimin e saj për Kinën në 2.8 për qind.

Trinh Nguyen, një ekonomist i lartë për Azinë në zhvillim në Natixis në Hong Kong, tha se ekonomitë aziatike nuk do të kurseheshin nga pasojat e rritjes së normave të interesit, megjithëse rajoni po shikonte një "ngadalësim, jo ​​një shkrirje".

“Ne mendojmë se rritja aziatike do të ngadalësohet. Për ekonomitë më të ekspozuara ndaj ciklit tregtar, ndikimi i dobësimit të kërkesës së jashtme do të ndihet më keq, si Koreja e Jugut dhe Tajvani”, tha Nguyen për Al Jazeera.

“Në Azinë në zhvillim, duke përjashtuar Kinën, shtrëngimi i kushteve financiare do të zvogëlojë investimet. Konsumi pritet të ngadalësohet, por mbetet i qëndrueshëm, pasi ato janë kryesisht thelbësore në Azinë në zhvillim, me përjashtim të Kinës.

Harvey, profesori i Dukës, tha se megjithëse kishte "shumë më shumë besim" se Evropa do ta kalonte vitin 2023 në recesion sesa SHBA, bota po përballej me një perspektivë të pasigurt ekonomike.

“Inflacioni është një fenomen global. Rritjet e inflacionit shoqërohen shpesh me recesione”, tha ai. “Po, nëse SHBA hyn në recesion, ka të ngjarë të çojë në një recesion global – veçanërisht duke pasur parasysh se Evropa ka të ngjarë tashmë në një recesion.”/SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco