Nord Stream, suedezët gjejnë një rrjedhje të katërt në tubacionet e gazit natyror

Nord Stream, suedezët gjejnë një rrjedhje të katërt në tubacionet e gazit natyror

08:42, 29/09/2022

Informacioni për një rrjedhje të katërt në tubacionin e gazit natyror Nord Stream u raportua të enjten në mëngjes nga media suedeze duke cituar burime nga Rojet Bregdetare suedeze.

Siç tha një përfaqësues i rojes bregdetare suedeze për Svenska Dagbladet " dy nga katër rrjedhjet janë në zonën ekskluzive ekonomike të Suedisë " dhe dy të tjerat në ZEE të Danimarkës .

Pwrfaqwsuesi i rojes bregdetare sqaroi se rrjedhja e katërt u zbulua në Nord Stream 2 pranë një vrime më të madhe që ishte zbuluar në Nord Stream 1, duke shtuar se "distanca është një gjë relative, por ato janë afër njëra-tjetrës".

Autoriteti Portual Suedez nuk mundi të sqaronte pse u zbulua më vonë rrjedhja e katërt, ndërsa nuk mundi të konfirmonte raportimet e mediave suedeze se kjo rrjedhje ndodhet në Nord Stream 2.

Kujtojmw qw të hënën u njoftua se kishte pasur tre rrjedhje në gazsjellësi Nord Stream që transporton gaz natyror nga Rusia në Gjermani me vendet perëndimore që flasin për "veprim të qëllimshëm" dhe sabotim dhe mediat ndërkombëtare dhe ekspertët shprehin shqetësime se tubacioni është çmontuar plotësisht.

 Siç raporton gazeta gjermane Tagesspiegel, rreziku i hyrjes së një vëllimi të madh të ujit të kripur brenda Nord Stream 1.dhe Nord Stream 2  rezulton në oksidim.

Lajmi për një rrjedhje të katërt të Nord Stream vjen ndërsa CNN raporton se zyrtarët evropianë të sigurisë të hënën dhe të martën vëzhguan anije detare ruse në afërsi të rrjedhjeve të mëparshme, të cilat, sipas dy zyrtarëve dhe një burimi të njohur me çështjen, rasti ishin shkaktuar nga shpërthime nënujore.

“ Për momentin, mbetet e paqartë nëse këto anije kanë lidhje me shpërthimet, por është një nga elementët që hetuesit po kërkojnë ”, shtuan burimet e cituara nga CNN .

Sipas rrjetit amerikan, një javë para rrjedhjeve, nëndetëset ruse u vunë re në të njëjtën zonë.

Tre zyrtarë amerikanë thanë se SHBA nuk ka ende një shpjegim të saktë për atë që ndodhi në ditët para shpërthimeve që ata thonë se shkaktuan tre rrjedhje të veçanta, por pothuajse të njëkohshme në tubacionet Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 .

Një burim ushtarak danez i tha CNN se anijet ruse operojnë shpesh në zonën e rrjedhjeve, duke shtuar se prania e tyre nuk është domosdoshmërisht një tregues se Rusia shkaktoi dëmin në Nord Stream .

“ Ne i shohim çdo javë. Aktiviteti rus në Detin Baltik është rritur vitet e fundit. Shpesh ajo që ata bëjnë është të kontrollojnë gatishmërinë tonë si në det ashtu edhe në ajër ”, shtoi i njëjti burim nga Danimarka .

Thriller me hetimin zyrtar për rrjedhjet e Nord Stream

Hetimi zyrtar se kush i shkaktoi rrjedhjet e Nord Stream do të vonohet.

Qeveria daneze wshtw shprehur se nuk do të fillojë për dy javët e ardhshme për shkak të presionit mbi tubacionet që e vështirëson hyrjen në pikat e rrjedhjeve, megjithatë kjo mund të ndodhë edhe të dielën. 

Kryeministrat e Danimarkës dhe Suedisë kanë thënë publikisht se rrjedhjet e tubacionit të gazit ka të ngjarë të jenë rezultat i veprimeve të qëllimshme dhe jo aksidenteve, me agjencinë suedeze të sigurisë që njoftoi të mërkurën se nuk mund të përjashtonte “që një fuqi e huaj qëndron pas rrjedhjeve. 

Nga ana e tij, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA -së, Jake Sullivan tha të martën se rrjedhjet ishin "sabotim i dukshëm".
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco