Lufta e Putinit e kthen ekonominë ruse 4 vjet prapa

Lufta e Putinit e kthen ekonominë ruse 4 vjet prapa

09:47, 14/08/2022

Pushtimi i Ukrainës nga presidenti Vladimir Putin e ktheu ekonominë ruse katër vjet mbrapa në tremujorin e parë të plotë pas sulmit.

Në një raport të luftës për Rusinë, një ekonomi që po rritej me shpejtësi në fillim të vitit 2022, ra në një tkurrje gjatë tremujorit të dytë. Të dhënat e së premtes treguan se produkti i brendshëm bruto u tkurr për herë të parë në më shumë se një vit, por rezultoi më mirë se parashikimi, duke rënë me 4%.

Goditja e sanksioneve ndërkombëtare për shkak të luftës ndërpreu tregtinë dhe i hodhi në paralizë industri si prodhimi i makinave, ndërkohë që shpenzimet konsumatore u kapën. Megjithëse rënia e ekonomisë deri më tani nuk është aq e mprehtë sa ishte parashikuar fillimisht, banka qendrore parashikon se rënia do të përkeqësohet në tremujorët e ardhshëm, duke arritur pikën më të ulët në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm.

“Ekonomia do të shkojë drejt një ekuilibri të ri afatgjatë”, tha zëvendësguvernatori i Bankës së Rusisë Alexey Zabotkin në një konferencë në Moskë.

“Ndërsa ekonomia i nënshtrohet një ristrukturimi, rritja e saj do të rifillojë”.

Banka e Rusisë veproi për të frenuar trazirat në tregje dhe rubla me kontrolle kapitali dhe rritje të mprehta të normave të interesit. Është rikthyer mjaft qetësi për të rikthyer shumë nga ato masa.

Stimujt fiskalë dhe raundet e përsëritura të lehtësimit monetar në muajt e fundit kanë filluar gjithashtu të hyjnë, duke zbutur ndikimin e sanksioneve ndërkombëtare. Nxjerrja e naftës ka ardhur duke u rikuperuar dhe shpenzimet nga familjet kanë treguar shenja stabilizimi.

“Kriza po ecën përgjatë një trajektoreje shumë të qetë”, tha Evgeny Suvorov, ekonomist kryesor rus në “CentroCredit Bank”.

Të premten, banka qendrore publikoi një draft të perspektivës së politikës së saj për tre vitet e ardhshme, duke parashikuar se ekonomia do të duhet deri në vitin 2025 për t’u rikthyer në normën e saj të mundshme të rritjes prej 1.5%-2.5%. Projeksionet e bankës për 2022-2024 mbetën të pandryshuara, me PBB-në që parashikohet të tkurret përkatësisht 4%-6% dhe 1%-4% këtë vit dhe vitin e ardhshëm.

Raporti përfshinte gjithashtu një të ashtuquajtur skenar rreziku ku kushtet ekonomike globale përkeqësohen më tej dhe eksportet ruse bien nën sanksione shtesë. Nëse kjo ndodh, rënia ekonomike e Rusisë vitin e ardhshëm mund të jetë më e thellë sesa gjatë krizës financiare globale në 2009 dhe rritja do të rifillojë vetëm në vitin 2025.

Përgjigja e autoriteteve deri më tani ka siguruar një ulje më të butë për një ekonomi që analistët në një moment prisnin të tkurret 10% në tremujorin e dytë. Ekonomistët nga bankat, duke përfshirë JPMorgan Chase & Co. dhe Citigroup Inc., që atëherë kanë përmirësuar perspektivat e tyre dhe tani shohin rënien e prodhimit deri në 3.5% në të gjithë vitin.

Al Jazeera

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco