IFC investon në prodhuesit kryesorë për të nxitur rimëkëmbjen ekonomike në Kosovë

IFC investon në prodhuesit kryesorë për të nxitur rimëkëmbjen ekonomike në Kosovë

20:57, 30/06/2022

IFC investon në prodhuesit kryesorë për të mbështetur industrinë, për të nxitur rimëkëmbjen ekonomike në Kosovë

IFC po investon në Newko Balkan LLC, një prodhues me bazë në Kosovë i rripave transportues, për të ndihmuar në adresimin e nevojave të kompanisë për kapital qarkullues lidhur me COVID-19, për të rritur efikasitetin dhe prodhimin dhe për të krijuar vende pune për të nxitur rimëkëmbjen ekonomike të vendit, shkruan Syri.net Kosova.

"Investimi prej 3.5 milionë eurosh i IFC-së në kompani – në pronësi të Özer Konveyör Band Turizm Sanayii ve Ticaret A.Ş., një prodhues kryesor i rripave transportues në Turqi – do të ndihmojë në plotësimin e kërkesës në rritje për pëlhura industriale dhe rripa transportues të përforcuar prej gome dhe çeliku në dhe nëpër Kosovë për të transportuar materiale me shumicë si minerale dhe çimento.

Financimi do të ndihmojë gjithashtu në rritjen e gjenerimit të të ardhurave nga eksporti në Kosovë, duke pasur parasysh operacionet e orientuara drejt eksportit të kompanisë dhe forcimin e lidhjeve me furnizuesit vendas", theksohet në njoftim.

Ky është angazhimi i dytë i IFC-së me Newko Balkan, pas një investimi fillestar prej 5.2 milionë euro në vitin 2010 për të mbështetur ngritjen dhe rinovimin e kompanisë pas privatizimit.

Shkrimin e plotë e gjeni KETU.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco